رئیس سابق موساد: ایران بیش از گذشته منزوی شده است

یوسی کوهن عنوان کرد که ایران با ساخت بمب اتمی فاصله زیادی دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یوسی کوهن، رئیس سابق سازمان اطلاعات خارجی اسرائیل «موساد»، با بیان اینکه ایران هنوز با ساخت بمب اتمی فاصله زیاد دارد، تاکید کرد این کشور بیش از دوره اجرای برجام، منزوی‌ شده است.

به گزارش روزنامه «جروزالم‌ پست» کوهن، سه‌شنبه، 12 اکتبر، در سخنرانی خود در «دهمین کنفرانس دیپلماتیک روزنامه جروزالم‌ پست» اظهار داشت که شمار مخالفان برنامه هسته‌ای ایران نسبت به گذشته افزایش یافته‌ است.

او همچنین فاصله زیاد تهران با ساخت بمب اتمی را نتیجه «تلاش‌های طولانی‌مدت برخی نیروها در جهان» دانست.

کوهن در این زمینه افزود، چناچه ایران به سلاح هسته‌ای دست پیدا کند، تل‌آویو می‌باید به تنهایی از آن جلوگیری کند. کوهن با اشاره به مقامات ایرانی گفت: «آن‌ها نباید در ایران خواب آرامی داشته باشند.»

نفتالی بنت، نخست‌وزیر اسرائیل نیز در همین کنفرانس با انتقاد از «نقض آشکار» تعهدات هسته‌ای ایران گفت که تل‌آویو برای مقابله با ایران منتظر کشورهای غربی نخواهد ماند.

کوهن در بخش دیگری از اظهارات خود با این عنوان که «اسم برجام» برای توافق هسته‌ای موسوم به «برنامه جامع اقدام مشترک» عنوان اشتباهی است، گفت: «حرف ج در برجام، بیانگر جامع‌بودن این توافق است. اما این توافق جامع نیست.»

او افزود برای این‌که این توافق موثر واقع شود، می‌باید از همه جهات «به‌صورت کامل بازسازی» شود.

او در ادامه خاطرنشان کرد، چنانچه ایران در مورد اقدامات خود صادقانه رفتار نکند، رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، نباید با تهران به توافق نهایی رسیده و «برجام نهایی» نیز نباید امضا شود.

اسحاق هرزتوگ، رئیس‌جمهوری اسرائیل نیز که در این کنفرانس مجازی حضور داشت، با انتقاد از «عدم وجود هماهنگی» در مقابله با «ستیزه‌جویی ایران در منطقه» گفت: «در زمینه مهار برنامه موشک‌های بالستیکی ایران و تعطیلی برنامه‌های هسته‌ای این کشور، شاهد شکست کشورهای جهان در ایجاد یک عملکرد هماهنگ برای دستیابی به استراتژی قطع راه‌های نفوذ ایران در خاورمیانه هستیم.»

مذاکرات هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی که 6 آوریل گذشته در وین برای احیای توافق هسته‌ای آغاز شد پس از انجام شش دور در ژوئن گذشته با پیروزی ابراهیم رئیسی در انتخابات ریاست جمهوری ایران بدون احراز نتیجه‌ای ملموس متوقف شد و زمانی هم برای از سرگیری دور هفتم آن تعیین نشده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید