حزب‌الله: لبنان برای واردات سوخت از ایران معافیتِ آمریکا را بگیرد

آمریکا: واردات سوخت از کشوری مانند ایران که تحت تحریم‌های گسترده‌ است، راه حل پایداری برای بحران انرژی لبنان نیست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

حسن نصرالله، رهبر «حزب‌الله» لبنان، از دولت این کشور خواست تا به منظور «کاهش کمبودهای فلج‌کننده» در لبنان، خواستار معافیت‌های تحریمیِ آمریکا برای واردات سوخت از ایران شود.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، دوشنبه 11 اکتبر 2021، نصرالله با بیان اینکه دولت باید «کمبود برق» را در «اولویت» قرار دهد، اعلام کرد: «خاموشی سراسری که روز شنبه بر اثر توقف فعالیت دو نیروگاه بزرگ لبنان رخ داد، برای این کشور مانند "مرگ بالینی" بود.»

رهبر حزب‌الله که از طریق تلویزیون خطاب به دولت لبنان سخنرانی می‌کرد افزود: «از دولت می‌خواهم که [به آمریکا] درخواست معافیت از تحریم‌ها را بدهد، و شرکت‌های لبنانی بروند و آنچه لازم دارند را بخرند، و ما به طور کامل از این بحران خلاص شویم.»

حزب‌الله از ماه اوت به واردات نفت کوره و بنزین از ایران اقدام کرده است. ایران محموله‌های سوخت را ابتدا به بندر بانیاس در سوریه می‌فرستد، و از آنجا حزب‌الله سوخت را با تانکر به لبنان منتقل می‌کند. ایران و سوریه هر دو تحت تحریم‌های سنگین آمریکا قرار دارند.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران، طی سفر هفته پیش خود به بیروت گفت که کشورش آماده ساخت دو نیروگاه در لبنان، یکی در بیروت و دیگری در جنوب کشور، ظرف 18 ماه است. نصرالله دوشنبه به دولت لبنان اصرار کرد پاسخ پیشنهاد امیرعبداللهیان را بدهد.

نجیب میقاتی، نخست وزیر لبنان، که دولت وی به تازگی تشکیل شده، پیشتر واردات محموله‌های سوخت از ایران توسط حزب‌الله را «نقض حاکمیت لبنان» دانسته و گفته بود که به باور وی، کشورش بابت این قضیه تحت تحریم‌های آمریکا قرار نخواهد گرفت.

ایالات متحده نیز اخیرا واردات محموله‌های سوختی ایران به لبنان توسط حزب‌الله را به عنوان «ترفند تبلیغاتی» محکوم کرد و هشدار داد که تهران کماکان تحت تحریم‌های بین‌المللی قرار دارد.

پنجشنبه، 7 اکتبر 2021، ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، طی نشستی مطبوعاتی به خبرنگاران گفت: «واردات سوخت از کشوری مانند ایران که تحت تحریم‌های گسترده‌ است، راه حل پایداری برای بحران انرژی لبنان نیست.»

او افزود: «ما از تلاش‌ها برای یافتن راه حل‌های شفاف و پایدار که کمبود حاد انرژی و سوخت لبنان را برطرف کند، حمایت می‌کنیم. از نظر ما، کاری که حزب‌الله در حال انجام آن است، تنها یک ترفند تبلیغاتی است، و در حل مشکلات به طور سازنده نقشی ندارد.»

انتقادات آمریکا در حالی مطرح شد که وزیر خارجه ایران در حال بازدید از بیروت بود. رسانه‌های لبنان اعلام کرده بودند که دو هیئت از «حزب‌الله» و «جنبش امل» از امیرعبداللهیان در فرودگاه بیروت استقبال کرده‌اند.

همزمان با ورود امیرعبداللهیان به لبنان، تظاهراتی در اعتراض به سفر وی در پایتخت این کشور صورت گرفت. معترضان گفتند که هدف از سفر وی، القای ایده‌ «نفوذ و تسلط ایران بر لبنان» است. آنها در یک بیانیه مشترک اعلام کردند که ایران به‌وسیله شبه‌نظامیان وابسته به خود در حال تقویت حضورش در لبنان است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید