كميسيون انتخابات عراق: پذیرای اعتراض به نتایج هستیم

ائتلاف فتح به رهبری هادی العامری اعلام کرد به نتایج انتخابات اعتراض خواهد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

کمیسیون عالی انتخابات عراق سه‌شنبه اعلام کرد که پذیرای اعتراض و شکایات نسبت به نتایج اعلام شده انتخابات پارلمانی اخیر عراق است.

گروه‌های سیاسی عضو ائتلاف «فتح» سه شنبه 12 اکتبر در اطلاعیه ای اعلام کردند که به نتایج اولیه انتخابات پارلمانی عراق اعتراض خواهند کرد.

این ائتلاف که بزرگترین بازنده انتخابات اخیر عراق لقب گرفته، کمیسیون انتخابات را به کوتاهی در اجرای بی‌طرفانه قانون متهم کرده است.

ائتلاف فتح که هادی العامری رهبری آن را برعهده دارد از برخی گروه‌های شبه‌نظامی تشکیل شده و اغلب در استان‌های جنوبی و مرکزی عراق از جمله دیاله، صلاح‌الدین و نینوا دارای نفوذ است.

پیشتازی ائتلاف صدر

بر اساس نتایج اولیه اعلام شده از سوی کمیسیون انتخابات عراق، «ائتلاف صدر» به رهبری مقتدا صدر، روحانی جنجالی شیعه با کسب 73 کرسی و «ائتلاف تقدم» به رهبری محمد الحلبوسی، رئیس پیشین پارلمان با 38 کرسی پیشتاز انتخابات هستند.

به گزارش خبرگزاری رسمی عراق، ائتلاف «دولت قانون» به رهبری نوری المالکی، نخست‌وزیر اسبق عراق با 37 کرسی در مکان سوم قرار گرفته است.

کمیسیون انتخابات عراق
کمیسیون انتخابات عراق

در همین رابطه، جلیل عدنان، رئیس کمیسیون انتخابات عراق اعلام کرد که این کمیسیون طی سه روز آینده پذیرای شکایات به نتایج انتخابات خواهد بود.

او با بیان این که نتایج اعلام شده، نتایج اولیه انتخابات هستند، افزود، شمارش دستی و الکترونیکی آرا کاملا با هم منطبق بوده و هیچ تفاوتی وجود نداشته است.

تحریم بی‌سابقه انتخابات

رسانه‌های داخلی عراق گزارش دادند که انتخابات پارلمانی زودهنگام اخیر شاهد بی‌سابقه‌ترین کاهش نسبت مشارکت بوده است.

کمیسیون انتخابات عراق با اشاره به حضور 9 میلیون و 77 هزار نفر در انتخابات، اعلام کرد که نرخ مشارکت 41 درصد بوده است.

شمارش ماشینی آرا در انتخابات عراق
شمارش ماشینی آرا در انتخابات عراق

بسیاری از ناظران سیاسی در عراق بر این باورند که فساد سیستماتیک، کاهش سطح خدمات‌دهی و حضور و نفوذ گروه‌های شبه‌نظامی در سپهر سیاسی سبب شده عموم مردم‌ از ایجاد تغییر توسط نظام سیاسی مستقر ناامید شوند.

نرخ مشارکت در انتخابات پارلمانی سال 2018 عراق 44.52 درصد اعلام شد که بسیاری در آن هنگام این رقم را غیر واقعی و بیش از نسبت مشارکت واقعی دانستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید