فراکسیون صدر بیشترین تعداد کرسی‌های پارلمان عراق را به دست آورد

هیات نمایندگی سازمان ملل متحد برای کمک به عراق «یونامی»، مشارکت 41 درصدی در انتخابات پارلمانی عراق را «ناامید کننده» توصیف کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

بنا به نتایج اولیه اعلام شده از انتخابات پارلمانی زودهنگام در عراق که دهم اکتبر اجرا شد، فراکسیون صدر با کسب 73 کرسی پیشتاز است.

به گزارش خبرگزاری رسمی عراق «واع» این فراکسیون که رهبری آن را روحانی شیعه، مقتدی صدر، بر عهده دارد تاکنون با کسب 73 کرسی از مجموع 329 کرسی پارلمانی در انتخابات این کشور پیشتاز است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه جریان صدر پس از اعلام نتایج اولیه مبنی بر کسب 73 کرسی توسط این فراکسیون خود را پیروز انتخابات اعلام کرد.

در همین راستا بنا به اعلام خبرگزاری عراق، مقتدی صدر رهبر این جریان طی اظهاراتی به مبارزه با فساد در این کشور متعهد شد و گفت «هرگز نباید در خارج از چارچوب حکومت دست به سلاح زد.»

همچنین و بنا به نتایج اولیه فراکسیون «تقدم» به رهبری الحلبوسی با کسب 43 کرسی دومین فراکسیون پارلمانی اعلام شده و فراکسیون «حکومت قانونی» با به دست آوردن 37 کرسی در رتبه سوم قرار گرفته است.

از طرفی خبرنگار «العربیه» گزارش داد که حزب دمکرات کردستان موفق شده بیشترین کرسی‌ها را در اقلیم کردستان عراق به دست آورد.

کمیسیون عالی انتخابات عراق دوشنبه اعلام کرد همان‌طور که قول داده بود موفق شده انتخابات شفاف و سالمی را در این کشور برگزار کند.

مرکز رای گیری در بغداد
مرکز رای گیری در بغداد

این کمیسیون تعداد شرکت کنندگان در انتخابات را 9 میلیون و 77 هزار نفر اعلام و افزود که درصد مشارکت در این انتخابات 41 درصد بوده است. و همچنین تعداد شکایت‌های انتخاباتی را تاکنون بالغ بر 119مورد ذکر کرده است.

از سویی و در واکنش به پایین بودن نسبت مشارکت در این انتخابات، هیات نمایندگی سازمان ملل متحد برای کمک به عراق «یونامی» این درصد پایین مشارکت را «ناامید کننده» توصیف کرد.

در همین راستا مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق که دوره حکومت او به پایان رسیده است پس از اعلام نتایج اولیه از سوی کمیسیون انتخابات، ضمن عرض تبریک به فراکسیون‌هایی که پارلمان آینده کشورش را تشکیل خواهند داد، گفت او امیدوار است که پارلمان آتی شورایی برای سازندگی حکومت آینده در عراق باشد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید