دولت جدید تونس در برابر رئیس‌جمهوری این کشور سوگند یاد کرد

خوش‌بینی در تونس درباره دولت جدید به ریاست نجلا بودن

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

اعضای کابینه جدید تونس در برابر قیس سعید، رئیس جمهوری این کشور سوگند یاد کردند. «نجلا بودن» نخست وزیر جدید تونس روز دوشنبه، 11 اکتبر، در مراسم ادای سوگند اعضای کابینه در برابر قیس سعید، رئیس جمهوری این کشور، گفت:«دولت باید اعتماد به نهادهای دولتی را بازگردانده و با فساد که بسیار رواج پیدا کرده مبارزه کند.»

نجلا بودن گفت که «ترکیب کابینه فعلی را با هدف توسعه حفظ کرده اما در عین حال عملکرد آنها نیز بررسی خواهد شد».

او گفت که روش‌های کار وزارتخانه‌ها باید توسعه یابد و مکانیزم نظارت و پاسخگویی و انتخاب افراد شایسته تعیین شود».

پس از دو ماه خلاء سیاسی در تونس، دوشنبه، 11 اکتبر، کابینه جدید با 24 وزیر اغلب تکنوکرات مستقل و بدون تعلق حزبی بر اساس شایسته‌سالاری و به ریاست نجلا بودن تشکیل شد.

نخست وزیر جدید تونس در این‌باره گفت که وظیفه اعضای کابینه جدید التیام بخشیدن به زخم‌های این کشور و نجات آن از بحران عمیق اقتصادی، مالی و اجتماعی خواهد بود.

تشکیل کابینه جدید تونس با واکنش‌های مثبت و استقبال گرم بسیاری از طیف‌های سیاسی در داخل و برخی کشورهای خارجی بویژه کشورهای عربی مواجه شد.

ویژگی اعضای این کابینه جدید تخصص و شایستگی آنها است به همین دلیل اغلب افراد آن مستقل و هیچگونه وابستگی سیاسی و حزبی ندارند.

نجلا بودن
نجلا بودن

ماموریت دشوار دولت جدید

رسیدگی به مسئله وخامت اوضاع اقتصادی تونس از اولین پرونده‌های روی میز نجلا بودن است. اولویت در رسیدگی به پرونده‌ اقتصادی در تونس است که بیش از یک دهه به دلیل عدم ثبات سیاسی با مشکلات زیادی روبرو شده است. علاوه بر این مسئله منابع مالی جدید پس از توقف مذاکرات تونس با صندوق بین‌المللی پول و مشکلات از سرگیری آنها 3 ماه قبل از پایان امسال از دیگر مشکلات پیش‌روی دولت جدید است.

رضا الشکندالی، کارشناس اقتصادی، در مصاحبه با «العربیه»، گفت که دولت جدید برای برون‌رفت از وضعیت اقتصادی فعلی با ماموریت دشواری مواجه خواهد شد، اما موفقیت آن ناممکن نیست. راه حل‌های اندکی وجود دارد که دولت می‌تواند برای مقابله با وخامت منابع مالی عمومی به آن متوسل شود.

او افزود: «آنچه روشن است شکاف مالی - اقتصادی دولت است که این شکاف تنها با توسل به درخواست کمک از کشورهای دوست، به ویژه کشورهایی که برای حمایت از تونس در مرحله کنونی ابراز تمایل کرده‌اند و به طور ویژه کشورهای عربی خلیج، پر می‌شود.»

این کارشناس اقتصادی گفت:«برنامه کابینه جدید با اعلام نقشه راه که از سوی قیس سعید رئیس جمهوری تونس بیان شده است، اجرا خواهد شد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید