ادامه عملیات ائتلاف عربی برای ممانعت از ورود حوثی‌ها به شهر العبدیه

حوثی‌ها از فوریه 2021 تاکنون چندین بار به مارب حمله کردند اما هر بار با تحمل تلفات سنگین شکست خوردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سرتیپ ترکی المالکی، سخنگوی ائتلاف بین‌المللی حمایت از دولت قانونی یمن، یکشنبه، 10 اکتبر گفت که نیرو‌های ائتلاف در 96 ساعت گذشته و با هدف حمایت از شهروندان غیرنظامی در «العبدیه»، 118 حمله هوایی ترتیب داده‌اند.

المالکی گفت که عملیات هوایی این نیروها به مدت 18 روز مانع سقوط این شهر به دست‌ حوثی‌ها شد.

او با اشاره به اینکه در این حملات بیش از 15 خودروی نظامی شبه‌نظامیان حوثی منهدم شد، تاکید کرد، تلفات انسانی حوثی در این حملات از مرز 400 نفر کشته گذشت.

سخنگوی ائتلاف بین‌المللی حمایت از دولت قانونی یمن افزود، سازمان ملل متحد و دیگر سازمان‌های بین المللی باید مسئولیت بشردوستانه خود را در قبال غیرنظامیان «عبدیه» بر عهده بگیرند.

اظهارات المالکی خطاب به سازمان‌های بین‌المللی پس از آن ایراد شد که شبه‌نظامیان حوثی به بمباران و محاصره بیش از 150 هزار نفر در منطقه «عبدیه» ادامه می‌دهند.

این درحالی است که سازمان‌های حقوق‌بشری وابسته به سازمان ملل درباره وقوع فاجعه انسانی و نسل‌کشی ساکنان درصورت اشغال این منطقه به دست حوثی‌ها، هشدار داده‌اند.

معمر الاریانی وزیر اطلاع‌رسانی دولت قانونی یمن در اواخر ماه سپتامبر گذشته درباره محاصره شهر «العبدیه» توسط شبه ‌ظامیان حوثی مورد حمایت ایران و جلوگیری آنها از فعالیت‌های امدادرسانی سازمان‌های بین المللی جهت ارسال مواد غذایی و دارویی به این منطقه هشدار داده بود.

شبه نظامیان حوثی از ماه فوریه 2021 حملات موشکی و عملیات نظامی زمینی خود را با هدف کنترل استان مارب را آغاز کردند اما هر بار با تحمل تلفات سنگین نظامی مجبور به عقب نشینی می‌شوند. هدف حوثی‌ها از تلاش برای کنترل مارب تقویت موقعیت خود برای مذاکرات سیاسی در آینده است.

احمد بن مبارک، وزیر خارجه یمن در مصاحبه اخیر خود خطاب به حوثی‌ها گفت محال است که بتوانید استان مارب را بگیرید هر گاه شما توانستید به «درون آفتاب در آسمان» رخنه کنید، آنگاه می‌توانید به استان مارب برسید.

به‌رغم درخواست‌های سازمان‌های بین‌المللی بشردوستانه، شورای امنیت سازمان ملل متحد، آمریکا و اتحادیه اروپا برای پایان دادن به جنگ و توقف حملات حوثی‌ها، این گروه به حملات خود به استان مارب ادامه می‌دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید