کمیسون عالی انتخابات عراق: روند رای‌گیری برای انتخابات پارلمانی بدون مشکل پایان یافت

ناظران سازمان ملل و اتحادیه عرب از نحوه اجرای انتخابات و روند رای‌گیری ابراز رضایت کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

کمیسیون عالی انتخابات عراق، یکشنبه، 10 اکتبر، اعلام کرد که روند رای‌گیری انتخابات پارلمانی این کشور، طبق برنامه به پایان رسید و همه صندوق‌های رای‌گیری در ساعت شش عصر بسته شد.

صبح امروز یکشنبه، جلیل عدنان، رئیس کمیسیون عالی انتخابات در یک نشست خبری گفت، تصمیمی برای تمدید مدت رای‌گیری وجود ندارد.

در همین حال رسانه‌های امنیتی عراق اعلام کردند که روند انتخابات بدون هیچ مشکلی در فضایی امن انجام شد.

همزمان وزارت کشور عراق در بیانیه‌ای تأکید کرد، تدابیر امنیتی که برای برگزاری انتخابات تدارک دیده شد، تا پایان رای‌گیری و شمارش آراء و اعلام نتایج به قوت خود باقی خواهد ماند.

آرشیوی
آرشیوی

پیش از این کمیسیون عالی انتخابات پارلمانی عراق تأکید کرد که مشارکت در انتخابات بیشتر از قبل بوده و مردم از نحوه اجرای انتخابات و رای‌گیری استقبال کردند.

این کمیسیون بعد از ظهر امروز، پیش از بسته شدن شعبه‌های رای گیری تأکید کرد که مشارکت و استقبال مردم در این دوره انتخاباتی در مقایسه با انتخابات 4 سال پیش بهتر بوده است.

اجرای انتخابات بدون مانع

حسن سلمان، مدیر بخش اطلاعات و ارتباطات کمیسیون عالی انتخابات عراق نیز در مصاحبه با خبرگزاری رسمی این کشور«واع» گفت که روند انتخابات از ساعت هفت صبح آغاز و ساعت 6 بعد از ظهر با امنیت و آرامش کامل به پایان رسید.

او افزود، روند رای‌گیری بدون هیچ مانعی و در فضایی آرام انجام شد.

حسن سلمان با اشاره به اینکه همه جنبه‌های امنیتی و لجستیکی بسیار خوب و به صورت روان اجرا شد، خاطرنشان کرد: «مشارکت رای دهندگان نسبتاً خوب بود و میزان مشارکت از صبح تا بعد از ظهر به تدریج افزایش یافته بود».

ابراز رضایتمندی ناظران سازمان ملل و اتحادیه عرب

از سوی دیگر سعید ابوعلی، دستیار دبیرکل اتحادیه عرب و سرپرست هیأت نمایندگی این اتحادیه که برای نظارت بر انتخابات پارلمانی عراق وارد این کشور شده است، روز یکشنبه فاش کرد که تیم‌ ناظران اتحادیه عرب در طول ساعات رای‌گیری شاهد استقبال و افزایش میزان مشارکت مردم بوده و روند انتخابات و نحوه رای‌گیری با آرامی و امنیت کامل انجام شد.

او به خبرگزاری عراق گفت: «ما در طی روند انتخاباتی شاهد رضایت ناظران بودیم و درباره وجود محیط امن و استانداردهای مناسب برای انجام روند انتخابات اتفاق نظر وجود دارد».

در همین حال تیم ناظران UNAMI که در همه شعبه‌های رای‌گیری حضور دارند، به خبرگزاری عراق گفتند که در همه شهرها نوعی استقبال مردمی در مراکز رای گیری مشاهده شده و شمار رای دهندگان بعد از ظهر به تدریج افزایش یافته است.

روند رای‌گیری برای انتخاب نمایندگان پارلمان عراق که هر چهار سال یک بار برگزار می شود، بامداد روز یکشنبه ساعت 7 صبح به وقت محلی به بغداد آغاز و ساعت 6 بعد از ظهر به پایان رسید.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید