رفعت اسد عموی بشار اسد از تبعیدگاه خود در فرانسه به دمشق بازگشت

بشار اسد به عموی 84 ساله خود اجازه داد که پس از 36 سال تبعید به سوریه بازگردد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

رفعت اسد، عموی بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه، پس از 36 سال تبعید در فرانسه، پنج‌شنبه 7 اکتبر به سوریه بازگشت.

روزنامه سوری «الوطن» روز شنبه 9 اکتبر از بازگشت او خبر داد و نوشت بشار اسد به عموی خود اجازه داد تا به سوریه بازگردد.

این روزنامه نوشت، به منظور جلوگیری از حبس او در فرانسه، بشار اسد از آنچه را که عمویش مرتکب شده بود، عفو کرده و به او اجازه داد مانند هر شهروند دیگر سوری به کشور بازگردد.

الوطن نوشت که رفعت اسد هیچ نقشی در زمینه سیاسی یا اجتماعی ایفا نخواهد کرد.

این روزنامه خاطرنشان کرد که رفعت اسد برای رهایی جستن از زندان در فرانسه پس از صدور حکم دادگاه و مصادره اموال و دارایی‌هایش به اسپانیا و سپس به دمشق بازگشت.

در همین حال فراس فرزند او که با برادرش حافظ، پدر بشار مخالفت کرده بود، در صفحه فیس‌بوک خود نوشت، بازگشت پدرم به دمشق در یک «معامله امنیتی-اطلاعاتی بین اطلاعات فرانسه، روسیه و رژیم سوریه» فراهم شد.

املاک و آپارتمان‌های لوکس در پاریس

ماه گذشته دادگاه تجدیدنظر پاریس حکم چهار سال حبس علیه رفعت اسد، را صادر کرد. این دادگاه همچنین حکم مصادره ثروتی در حدود نود میلیون یورو را در پرونده دوم «کلاهبرداری» وی تایید کرد. طبق رسانه‌های فرانسوی، رفعت اسد عملیات پولشویی، ثروت نامشروع و دارایی‌های خود را در فرانسه جمع‌ آوری کرده است.

رفعت اسد 84 ساله و معاون بشار اسد رئیس جمهوری فقید سوریه، که خود را مخالف برادرزاده خود معرفی می‌کند ، بین سالهای 1996 تا 2016 به جرم «پولشویی در یک باند سازمان یافته و اختلاس در بودجه عمومی سوریه» محکوم شد. طبق تصمیم دادگاه بدوی، دادگاه تجدیدنظر مصادره همه اموال غیرمنقول مربوط به پرونده را صادر کرد.

بر اساس شکایت ثبت شده توسط سازمان شفافیت بین‌المللی «شرپا»، قوه قضاییه فرانسه از سال 2014 در حال تحقیق در مورد ثروت هنگفت متعلق به رفعت اسد است که از سال 1984 پس از کودتای نافرجام در تبعید به سر می‌برد.

گفتنی است که یکی از برجسته‌ترین اتهامات علیه او، خرید آپارتمان‌های لوکس در پاریس و همچنین املاک و دفاتر در شهر لیون فرانسه است.

قوه قضائیه فرانسه این اموال را که 90 میلیون یورو تخمین زده شده، توقیف کرده است، به ویژه پس از اینکه دادستان فرانسه تأیید کرد که این پول علاوه بر فرار مالیاتی ثمره پولشویی و اختلاس پول عمومی سوریه بوده، چرا که در لوکزامبورگ و سایر کشورها ثبت شده است.

قوه قضائیه فرانسه اعلام کرد که تحقیق و بررسی درباره پرونده ثروت رفعت اسد برادر حافظ اسد در سال 2014 آغاز شد، هنگامی که سازمان «شرپا»، که از حقوق قربانیان جنایات اقتصادی دفاع می کند، شکایتی را وارد کرد ، که در آن به نظر می‌رسید ارزش واقعی او املاک در فرانسه بیش از درآمد شناخته شده وی است. با این حال قوه قضائیه فرانسه او را 5 سال بعد از تحقیقات به اتهام ارتکاب جرائم بین سال‌های 1984 تا 2016، از جمله پولشویی، تقلب مالیاتی و اختلاس در اموال عمومی، به دادگاه معرفی کرد.

علاوه بر این رفعت اسد فرمانده سابق «تیپ‌های دفاعی» ارتش سوریه بود که در حوادث 1982 حماه و ارتکاب جنایت ضد بشری علیه سوری‌ها در آن زمان که قیام آنها نزدیک به 40 هزار کشته داد، دست داشت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید