رئیس جمهوری عراق انتخابات زودهنگام کشورش را «سرنوشت‌ساز» خواند

اقدامات شدید امنیتی در آستانه برگزاری انتخابات پارلمانی عراق

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در آستانه انتخابات پارلمانی عراق که یکشنبه 10 اکتبر برگزار می‌شود، برهم صالح، رئیس جمهوری این کشور طی سخنرانی خطاب به مردم کشورش آن را فرصتی برای تشکیل دولتی مقتدر و تحقق اصلاحات و عدالت عنوان کرد.

برهم صالح شنبه، 9 اکتبر، در سخنرانی خود گفت: «شکل‌گیری یک قرارداد سیاسی و اجتماعی جدید بدون تشکیل پارلمانی که خواسته‌های واقعی مردم عراق را بیان کند، امکان‌پذیر نخواهد شد.»

او افزود: «پارلمان عراق باید بدون قیمومت و تزویر با آراء مردم شکل گرفته و نماینده حقیقی مردم عراق باشد».
و برهم صالح همچنین تاکید کرد که انتخابات روز یکشنبه باید لحظه‌ای ملی برای باز پس گرفتن ابتکار‌عمل و دستیابی به اصلاحات مورد نظر باشد.»

او ادامه داد: «ما در اعتراف به وجود نقصی ساختاری که پس از سال 2003 با سیستم حاکم همراه بوده، تردید نمی‌کنیم».

او افزود: «انتخابات باید حاوی پیام عراق برای جهان باشد که بیان‌کننده تحقق اراده عراقی‌ها و تاکید کننده اصرار برای بازگشت عراق به جایگاه منطقه‌ای و محوری آن باشد».

وی خاطرنشان کرد: «مشارکت آگاهانه در انتخابات نقطه عطفی در سرنوشت ما خواهد بود و راه را بر فرصت‌طلبان و کسانی که می‌خواهند در سرنوشت ما دستکاری کنند، قطع می‌کند».

سخنان برهم صالح همزمان با برگزاری مرحله مقدماتی انتخابات پارلمانی عراق ایراد شد که طی آن پرسنل نیروهای نظامی این کشور رای خود را به صندوق‌ها انداختند.

در همین حال یحیی رسول، سخنگوی ستاد مشترک ارتش عراق اعلام کرد روند رای‌گیری ویژه در انتخابات پارلمانی که طی آن نظامیان این کشور 48 ساعت زودتر از عموم مردم رای خود را به صندوق می‌اندازند، از صبح جمعه آغاز شده است.

همزمان فرستاده ویژه سازمان ملل به عراق خواستار ایجاد فضایی به دور از «تهدید و ارعاب» برای مشارکت شهروندان عراقی در انتخابات شد.

یحیی رسول، جمعه، 8 اکتبر، در بیانیه‌ای اشاره کرد که رفت‌وآمد پرسنل نظامی به مراکز رای‌گیری در چند نوبت انجام می‌شود.

او ادامه داد که امنیت برخی مناطق «کم‌امن» و مناطق درگیری با تروریست‌ها با حضور فرمانده کل نیروهای مسلح و فرماندهی عملیات مشترک تامین خواهد شد.

شرکت هواپیمایی عراق نیز اعلام کرد که فرودگاه‌های این کشور از جمله در اقلیم کردستان، ساعت 18 شنبه، شامگاه انتخابات پارلمانی، بسته خواهند شد.

مقامات عراقی به همه شرکت‌های حمل‌ونقل و مسافربری هوایی این تصمیم را ابلاغ کردند و گفتند که تعطیلی فرودگاه‌ها تا صبح روز دوشنبه، 11 اکتبر، ادامه خواهد داشت.

قرار است نیروهای نظامی عراق در 595 مرکز شامل 2548 صندوق در سراسر کشور رای بدهند.

مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر عراق روز گذشته با اعلام پایان دوره کنونی پارلمان این کشور، از شهروندان عراقی خواست با مشارکت در انتخابات روز یک‌شنبه به «تغییر» در شرایط کنونی کشور کمک کنند.

الکاظمی در صفحه توییتر خود نوشت: «انتخابات اقدامی ملی برای تشکیل پارلمانی جدید و گامی جهت حمایت کشور و بازسازی نهاد دولت است.»

او خطاب به شهروندان عراقی گفت «با آزادی کامل و بر اساس ارزش‌های ملی عراق نمایندگان خود را برگزینید. با اراده خود شرایط را تغییر دهید.»

فرستاده ویژه سازمان ملل متحد به عراق نیز روز گذشته از تمام طرف‌های سیاسی خواست به رای و نظر شهروندان در انتخاب آزادانه به نامزدهای دلخواه احترام بگذارند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید