ترکیه به‌جای جنگنده‌های اف-35 خواستار خرید اف-16 از آمریکا شد

این درخواست خرید که ارزش آن میلیاردها دلار برآورد می‌شود منتظر موافقت وزارت خارجه ‌و کنگره آمریکا است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
1 دقيقه (Reading time)

ترکیه پس از ناکامی در خرید جنگنده‌های اف-35، تقاضای خرید 40 فروند اف-16 تولیدی شرکت «لاکهید مارتین» و تجهیزات نوسازی ناوگان نیروی هوایی خود را به آمریکا تقدیم کرده است.

منابع آگاه شامگاه پنج‌شنبه، 7 اکتبر خبر دادند، این درخواست خرید که ارزش آن میلیاردها دلار برآورد می‌شود، منتظر موافقت وزارت خارجه و کنگره آمریکا است.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا هم اعلام کرد که وزارت خارجه تا پیش از وصول درخواست خرید تجهیزات نظامی به کنگره از اظهارنظر در این موضوع خودداری می‌کند.

جنگنده آمریکایی اف-35
جنگنده آمریکایی اف-35

پیش از این ترکیه درخواست خرید 100 جنگنده اف-35 ساخت شرکت لاکهید مارتین ارائه داده بود اما پس از خرید سامانه دفاع هوایی اس-400 از روسیه، ایالات متحده درخواست ترکیه را رد کرد و این کشور را در سال 2019 از برنامه ساخت آن جنگنده‌ها کنار گذاشت.

واشینگتن گفته که سامانه دفاع هوایی مذکور تهدیدی برای جنگنده رادارگریز اف-35 به‌شمار می‌رود.

ترکیه در سال‌های اخیر افزون بر مسائل نظامی از جمله خرید سامانه اس-400 در مورد برخی مسائل سیاسی به‌ویژه پرونده سوریه با آمریکا اختلاف‌نظر پیدا کرده است.

آنکارا پس از روی کار آمدن دولت جو بایدن، گفته که مایل به بهبود روابط با آمریکا است.

تقاضای خرید جنگنده از سوی ترکیه به‌دلیل نگرانی‌ها در مورد روابط نظامی آنکارا با روسیه و پرونده حقوق بشر دولت اسلامگرای کنونی این کشور، با موانع زیادی در کنگره آمریکا مواجه است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید