بایدن «وضعیت اضطرار ملی» در قبال سوریه را یک سال دیگر تمدید کرد

این فرمان در مورد تهدید‌هایی صادر می‌شود که امنیت ملی و منافع سیاست خارجی ایالات‌‌متحده آمریکا را به خطر می‌اندازند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا، پنجشنبه، 7 اکتبر، فرمان وضعیت اضطراری ملی برای سوریه را تمدید کرد. این فرمان اجرایی در مورد تهدید‌هایی صادر می‌شود که امنیت ملی و منافع سیاست خارجی ایالات‌‌متحده آمریکا را به خطر می‌اندازند.

بایدن در بیانیه‌ای گفت است که وضعیت در سوریه و به ویژه اقدامات دولت ترکیه در عملیات نظامی به شمال شرق سوریه، باعث تضعیف کارزار شکست گروه حکومت اسلامی «داعش» شده، جان غیرنظامیان را به مخاطره انداخته و تهدیدی علیه صلح، امنیت و ثبات منطقه محسوب می‌شود. او تاکید کرد که این وضعیت تهدیدی غیرعادی و فوق العاده برای امنیت ملی و سیاست خارجی آمریکا است.

در ادامه این بیانیه آمده است: «به این دلیل فرمان اجرایی 13894 وضعیت اضطراری ملی که در 14 اکتبر 2019 در مورد سوریه اعلام شد، باید پس از 14 اکتبر 2021 ادامه یابد و من این فرمان اجرایی را یک سال دیگر تمدید می‌کنم.»

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین آمریکا در 14 اکتبر 2019، این فرمان اجرایی را صادر کرده بود.

پیشتر جووی هود، سرپرست معاونت وزارت خارجه آمریکا در امور خاورمیانه گفته بود که آمریکا قصد دارد تا حضور نظامی خود در شمال شرق سوریه را حفظ کند.

او افزود: «قصد داریم که حضور نظامی مجدد در شمال شرق سوریه را با هدف مبارزه با گروه داعش حفظ کنیم که این اقدام با همکاری نیروهای دموکراتیک سوریه برای توسعه ثبات در مناطق آزاد شده سوریه صورت می‌گیرد».

بخش عمده سرزمین‌های استان‌های الحسکه و دیرالزور و الرقه که دارای منابع نفت و انرژی بوده در شمال و شمال شرق سوریه قرار دارد. این مناطق تحت کنترل نیروهای دموکراتیک سوریه است که مورد حمایت آمریکا قرار دارند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید