آمریکا واردات سوخت از ایران توسط حزب‌الله را «ترفند تبلیغاتی» توصیف کرد

واردات سوخت از کشوری مانند ایران که تحت تحریم‌های گسترده‌ است، راه حل پایداری برای بحران انرژی لبنان نیست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ایالات متحده واردات محموله‌های سوختی ایران به لبنان از طریق حزب‌الله را به عنوان «ترفند تبلیغاتی» محکوم کرد و هشدار داد که تهران کماکان تحت تحریم‌های بین‌المللی است.

ایران طی یک ماه گذشته چندین محموله سوخت به لبنان ارسال کرده، و وعده داده است که طی روزهای آینده محموله‌های بیشتری برای توزیع توسط حزب‌الله به لبنان بفرستد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، پنجشنبه، 7 اکتبر 2021، ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، طی نشستی مطبوعاتی به خبرنگاران گفت: «واردات سوخت از کشوری مانند ایران که تحت تحریم‌های گسترده‌ است، راه حل پایداری برای بحران انرژی لبنان نیست.»

او افزود: «ما از تلاش‌ها برای یافتن راه حل‌های شفاف و پایدار که کمبود حاد انرژی و سوخت لبنان را برطرف کند، حمایت می‌کنیم. از نظر ما، کاری که حزب‌الله در حال انجام آن است، تنها یک ترفند تبلیغاتی است، و در حل مشکلات به طور سازنده نقشی ندارد.»

نجیب میقاتی، نخست وزیر لبنان، که دولت وی پس از یک سال تأخیر تشکیل شد، واردات این محموله‌های سوخت را «نقض حاکمیت لبنان» دانسته و گفته است که به باور وی، کشورش بابت این قضیه تحت تحریم‌های آمریکا قرار نخواهد گرفت.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا خاطرنشان کرد که جو بایدن، رئیس‌جمهوری ایالات متحده، آمادگی دارد تا در صورت بازگشت کامل ایران به توافق هسته‌ای سال 2015 موسوم به «برجام»، تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی را لغو کند. انتقادات پرایس در حالی مطرح می‌شود که حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه جدید ایران، در حال بازدید از بیروت است.

امیرعبداللهیان چهارشنبه وارد لبنان شد، و گفته شده قرار است با شماری از مسئولان لبنانی دیدار کند. رسانه‌های لبنان اعلام کرده بودند که دو هیئت از «حزب‌الله» و «جنبش امل» از امیرعبداللهیان در فرودگاه بیروت استقبال کرده بودند.

همزمان با ورود امیرعبداللهیان به لبنان، تظاهراتی در اعتراض به سفر وی در پایتخت این کشور صورت گرفت. معترضان می‌گویند که هدف از سفر وی، القای ایده‌ «نفوذ و تسلط ایران بر لبنان» است. آنها در یک بیانیه مشترک اعلام کردند که ایران به‌وسیله شبه‌نظامیان وابسته به خود در حال تقویت حضورش در لبنان است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید