وزیر خارجه ایران: جمهوری اسلامی از کمک به لبنان دریغ نخواهد کرد

گروه‌های لبنانی با اعتراض به سفر وزیر خارجه ایران بر این باورند که این دیدار در راستای تقویت نفوذ تهران در لبنان است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران، در نشستی خبری در بیروت گفت که تهران حاضر است به درخواست مقامات لبنان نسبت به بازسازی بندر بیروت اقدام کند و ظرف 18 ماه دو نیروگاه برق در لبنان بسازد.

«نهاد ریاست جمهوری لبنان» پنج‌شنبه، 7 اکتبر در گزارشی نوشت که میشل عون در دیدار با حسین امیرعبداللهیان، به وی اطمینان داد که بیروت از تلاش‌هایی که برای ارتقای سطح روابط بین کشورهای منطقه صورت می‌گیرد، حمایت می‌کند.

Advertisement

این نهاد در حساب توییتری خود نوشت که عبداللهیان نیز به او اطمینان داده که ایران همیشه در کنار لبنان خواهد ایستاد.

امیرعبداللهیان روز گذشته وارد لبنان شد و با شماری از مسئولان لبنانی دیدار خواهد داشت.

رسانه‌های لبنان اعلام کرده بودند که دو هیئت از «حزب‌الله» و «جنبش امل» از امیرعبداللهیان در فرودگاه بیروت استقبال کرده بودند.

همزمان با ورود امیرعبداللهیان به لبنان، تظاهراتی در اعتراض به این سفر، در پایتخت این کشور صورت گرفت. این تظاهرات از میدان «ساسین» آغاز و به مقر وزارت خارجه لبنان رسید.

این معترضان می‌گویند هدف از این سفر القای ایده‌ «نفوذ و تسلط ایران در لبنان» است.

این گروه‌ها در یک بیانیه مشترک اعلام کردند که ایران به‌وسیله شبه‌نظامیان وابسته به خود در حال تقویت حضور خود در لبنان است.

سوخت ایران برای حزب‌الله

وبگاه «تانکر ترکرز» که حرکت نفتکش‌های دنیا را رصد می‌کند، چند روز پیش خبر داد «فورچن»، سومین نفتکش حامل سوخت ارسالی ایران برای حزب‌الله لبنان، به بندر بانیاس در سوریه رسیده است.

لبنان از سال 2019 درگیر بحرانی اقتصادی است. این بحران پس از انفجار بزرگ بندر بیروت در سال 2020 تشدید شد. در ماه گذشته و در پی کمیاب‌شدن سوخت، مردم لبنان و از جمله هواداران حزب‌الله به خیابان‌ها آمدند.

حسن نصر‌الله، دبیرکل حزب‌الله لبنان، برای کاهش اعتراضات مردمی، از حرکت کشتی‌های حامل سوخت ایران به لبنان خبر داد.

صادرات سوخت از ایران به لبنان در حالی صورت می‌گیرد که تهران در سال‌های گذشته با بحران مالی و مشکلات فراوان اقتصادی مواجه بوده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید