درس‌هایی از ترور انور سادات؛ «زلزله‌ای که پس‌لرزه‌هایش کماکان خاورمیانه را می‌لرزاند»

«ترور سادات، برخلاف ترور کندی، کاری «یک‌باره» نبود، بلکه بخشی از روندی گسترده‌تر بود که خاورمیانه را مسموم کرد»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

اسلامگرایان افراطی در جریان یک رژه نظامی در قاهره در 6 اکتبر 1981 محمد انورالسادات رئیس‌جمهوری مصر را به ضرب گلوله به قتل رساندند. به گفته روزنامه «جروزالم پست»، آن رویداد «زلزله»‌ای بود که «پس‌لرزه‌»هایش کماکان خاورمیانه را می‌لرزاند.

ترور سادات ادامه طبیعی آن چیزی بود که دو سال قبلش در ایران رخ داد، هنگامی که روح الله خمینی حکومت اسلامگرایان را در ایران برقرار کرد. در همان سال، تصرف مسجد جامع مکه توسط اسلامگرایان افراطی منجر به کشته شدن صدها نفر شد. روند اسلامیزه کردن پاکستان نیز چهره این کشور را تغییر داد.

ترور سادات جلوه‌ای از اسلام رادیکال و خشونت‌آمیز بود که تمدن غربی را از بیخ و بن رد می‌کرد، و نشانه‌ای از آنچه بود که برای منطقه در پیش بود. آنچه در ایران روی داد، در آن کشور ماندگار نشد. انقلاب 1979 ایران باعث ظهور افراطی‌گری در منطقه شد، و برای اسلامگرایان خشونت‌گرایی که سادات را کشتند و همچنان در منطقه غوغا می‌کنند، الگویی قوی ایجاد کرد.

ایمن الظواهری، رهبر فعلی سازمان تروریستی «القاعده»، یکی از اعضای گروه تروریستی بود که سادات را کشتند. رئیس‌جمهوری مصر که می‌خواست کشورش را از اتحاد جماهیر شوروی دور و به ایالات متحده نزدیک کند، و خواهان صلح با اسرائیل بود، چهل سال است که دیگر وجود ندارد، در حالی که فردی که تمام این موارد را رد کرد هنوز هم می‌جنگد.

«جروزالم پست» نتیجه می‌گیرد که ترور سادات، برخلاف ترور جان اف کندی، کاری «یک‌باره» نبود، بلکه بخشی از روندی گسترده‌تر بود که خاورمیانه را مسموم کرد و همچنان می‌کند. در چهلمین سالگرد ترور سادات، در زمانی که برخی می‌خواهند برای نجات جان رژیم ایران که هنوز به دنبال تحقق آرزوهای افراط گرایانه خمینی است، توافق هسته‌ای 2015 موسوم به «برجام» را احیا کنند، لازم است که جهان به «میراث سادات» بیندیشد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید