تلاش‌ کشورهای غربی برای برگزاری انتخابات سالم در عراق

نخست‌وزیر عراق خواستار مشارکت مردم در انتخابات برای ایجاد تغییر در شرایط کشور شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر عراق با اعلام پایان دوره کنونی پارلمان این کشور، از شهروندان عراقی خواست با مشارکت در انتخابات به «تغییر» شرایط کنونی کشور کمک کنند.

الکاظمی، پنج‌شنبه 7 اکتبر در صفحه توییتر خود نوشت: «انتخابات اقدامی ملی برای تشکیل پارلمانی جدید و گامی جهت حمایت کشور و بازسازی نهاد دولت است.»

او خطاب به شهروندان عراقی گفت که «با آزادی کامل و بر اساس ارزش‌های ملی عراق نمایندگان خود را برگزینید. با اراده خود شرایط را تغییر دهید.»

همزمان آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا همراهی خود با وزرای خارجه 11 کشور دیگر برای برگزاری سالم و آزاد انتخابات عراق در دهم اکتبر و پذیرش نتایج حاصل از آن را اعلام کرد.

بلینکن شامگاه چهارشنبه تاکید کرد که انتخابات پارلمانی پیش روی عراق فرصتی مهم برای رای‌دهندگان جهت گزینش نمایندگان واقعی است.

او اشاره کرد که شرکای بین‌المللی عراق تمام تلاش خود را برای برگزاری سالم و بدون دستکاری انتخابات در این کشور انجام خواهند داد.

انتخابات پیشین عراق
انتخابات پیشین عراق

پیشتر وزرای 12 کشور غربی اعلام کردند که انتخابات سالم و آزاد، «فرصتی» برای شهروندان عراق است تا بتوانند آگاهانه سرنوشت خود را تعیین کنند.

وزرای خارجه آمریکا، استرالیا، کانادا، دانمارک، آلمان، ایتالیا، هلند، نروژ، سوئد و بریتانیا در بیانیه‌ای مشترک از اقدامات کمیسیون مستقل انتخابات عراق برای برگزاری سالم و آزاد انتخابات در این کشور اعلام حمایت کردند.

وزرای خارجه این کشورها بیان کردند که انتخابات فرصتی مهم برای رای‌دهندگان عراقی است تا به‌طور دموکراتیک به آینده خود شکل دهند.

پلاکارد تبلیغاتی نامزدها در بغداد
پلاکارد تبلیغاتی نامزدها در بغداد

این وزرا ابراز داشتند که تیم کمک‌کننده بین‌المللی برای برگزاری سالم انتخابات در عراق، که زیر نظر فرستاده ویژه سازمان ملل متحد فعالیت می‌کند و با هدف همکاری با کمیسیون انتخابات عراق تشکیل شده است، بزرگترین تیم از نوع خود در جهان است.

وزرای خارجه کشورهای غربی با حمایت از اقدامات دولت عراق برای برگزاری امن انتخابات و حفظ سلامت مشارکت‌کنندگان، از همه طرف‌های سیاسی خواستند به قانون احترام گذاشته و در برگزاری سالم و آزاد انتخابات مشارکت فعال داشته باشند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید