جروزالم پست: عملیات نافرجام قبرس احتمالا در واکنش به ربوده شدن سردار سپاه بوده است

ژنرال بازنشسته ایرانی از سوریه ربوده و به کشوری آفریقایی منتقل شد و در آنجا مورد بازجویی قرار گرفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

عملیات نافرجام دستگاه امنیتی ایران علیه تاجران اسرائیلی در قبرس احتمالا در واکنش به ربوده شدن یک ژنرال ایرانی توسط سازمان امنیت خارجی اسرائیل «موساد» صورت گرفته است.

به گزارش «جروزالم پست»، سه‌شنبه، 5 اکتبر 2021، در جستجو برای اطلاعاتی درباره رون آراد، خلبان مفقودالاثر اسرائیلی، موساد ماه پیش یک «ژنرال بازنشسته ایرانی» را از سوریه ربود به «کشوری آفریقایی» انتقال داد، و پس از بازجویی از وی درباره آراد، او را آزاد کرد.

این روزنامه می‌گوید که ایران احتمالاً پس از وقوع این عملیات، آن را پیگیری و محل و نحوه انجام آن را کشف کرده‌اند؛ و خواسته‌اند از طریق هدف قرار دادن تاجران اسرائیلی در قبرس، به این قضیه واکنش نشان دهند.

نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل، دوشنبه در سخنرانی علنی خود در صحن «کنست» یا پارلمان اسرائیل، پرده از خنثی‌سازی «عملیات تروریستی» ایران در قبرس برداشت.

او همچنین درباره سرنوشت رون آراد گفت: «عوامل موساد در یک عملیات پیچیده، وسیع و جسورانه توانستند یک ژنرال ایرانی را از سوریه بربایند و پس از انتقال به آفریقا و بازجویی، او را آزاد کردند.» بنت عملیات فوق را برای رسیدن به اهداف عملیاتی موردنظر «موفق» خواند.

رون آراد، خلبان بمب‌افکن اسرائیلی بود که حین عملیات در جریان جنگ داخلی لبنان در 16 اکتبر 1986 مجبور شد به دلیل نقص فنی بر فراز این کشور از هواپیمایش بیرون بپرد. نیروهای وابسته به جنبش «امل» که با حکومت ایران رابطه‌ای نزدیک داشتند، آراد را دستگیر کرده و به سپاه پاسداران تحویل دادند. او در دوران اسارت سه نامه به خانواده‌اش نوشت، و دو عکس نیز از وی منتشر شد. رون آراد در سال 1988 گم شد.

اسرائیل از آن زمان تابحال چندین عملیات در سراسر جهان برای به دست آوردن اطلاعاتی درباره سرنوشت آراد انجام داده است. از جمله اسرائیل چند عضو سازمان شبه‌نظامی «حزب‌الله» که وابسته به ایران است را دستگیر و بازجویی کرده، و پیشنهاد 10 میلیون دلار پاداش برای هرگونه اطلاعاتی درباره این خلبان اسرائیلی داده است.

به گفته «جروزالم پست»، موساد و ارتش اسرائیل در گزارشی مشترک در سال 2016 اینطور نتیجه گرفتند که آراد احتمالاً در سال 1988 درگذشته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید