ائتلاف 3 قایق بمب‌گذاری شده را در استان الحدیده یمن هدف قرار داد

فرستاده ویژه سازمان ملل به یمن بر اهمیت اجرای کامل توافق ریاض برای پایان دادن به بحران یمن تاکید کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ائتلاف عربی حمایت از دولت قانونی یمن اعلام کرد 3 قایق که در سایتی در استان الحدیده برای حملاتی قریب‌الوقوع مونتاژ و بمب‌گذاری شده بود را هدف قرار داده است.

این ائتلاف که رهبری آن را پادشاهی عربی سعودی بر عهده دارد چهارشنبه، 6 اکتبر، در بیانیه‌ای اعلام کرد که یک سایت مونتاژ و بمب‌گذاری قایق‌ها را در استان الحدیده یمن هدف قرار داده و در این عملیات 3 قایق که برای حملاتی قریب‌الوقوع مونتاژ و بمب‌گذاری شده بود را منهدم ساخته است.

در این بیانیه گفته شده که «تلاش‌های ائتلاف در دفاع از کشتیرانی و تجارت بین‌المللی در تنگه باب المندب نقش دارد» همچنین به نقل از ائتلاف آمده که «تلاش‌های ما در دفاع از خطوط کشتیرانی در تنگه باب المندب و جنوب دریای سرخ نقش داشته است.»

اجرای کامل توافق ریاض

از سویی هانس گروندبرگ، فرستاده ویژه سازمان ملل به یمن چهارشنبه در بیانیه‌ای بر اهمیت اجرای کامل توافق ریاض برای پشتیبانی از ثبات یمن و کار موسسات دولتی در این کشور تاکید کرد.

گروندبرگ همچنین بر ضرورت اقدام برای تغییر روند اوضاع در یمن و رسیدن به راه‌حل سیاسی فراگیر که به طور کامل به پایان جنگ و به بهبود اوضاع و توسعه در این کشور انجامد، تشدید کرد.

گروندبرگ سه‌شنبه در ریاض با شاهزاده فیصل بن فرحان، وزیر خارجه سعودی و محمد آل جابر، سفیر پادشاهی عربی سعودی در یمن دیدار کرده بود. او همچنین با علی محسن، معاون رئيس جمهوری یمن و تعدادی از مسئولان برجسته یمنی دیدار کرده بود.

گروندبرگ سه‌شنبه، در پایان سفر سه روزه خود به ریاض و پیش از سفر به عدن در جنوب یمن، گفته بود:«هدف اصلی و فوری همه یمنی‌ها باید پایان دادن به جنگ و رسیدن به راه‌‌حل سیاسی فراگیر و دربرگیرنده آرمان‌های تمام یمنی‌ها باشد، تحقق این امر مسئولیتی است که نیاز به پایبندی کامل به تلاش‌ها برای برقراری صلح دارد.»

کاهش حصار الحدیده

شایان ذکر است که پادشاهی عربی سعودی از طریق فیصل بن فرحان، وزیر خارجه این کشور در 22 مارس گذشته طرحی جدید را برای صلح و پایان دادن به جنگ یمن ارائه کرده بود. در آن زمان بن فرحان گفت که «طرح سعودی شامل آتش‌بس کامل در کل یمن، تحت نظارت سازمان ملل متحد می‌شود.»

او همچنین گفت که به موجب این طرح «ائتلاف عربی به رهبری سعودی محاصره بندر الحدیده را کاهش خواهد داد و درآمدهای مالیاتی حاصل از بندر الحدیده به حساب بانکی مشترکی در بانک مرکزی خواهد رفت و اجازه بازگشایی فرودگاه صنعا برای تعدادی از پروازهای مستقیم منطقه‌ای و بین‌المللی داده خواهد شد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید