فرستاده ویژه سازمان ملل به یمن: باید به راه‌حلی سیاسی برای پایان‌دادن به جنگ دست یافت

دیدارهای گروندبرگ با مقامات سعودی، یمنی و بین‌المللی در ریاض در چارچوب تلاش‌های جهانی برای پیشبرد مذاکرات جهت پایان دادن به بحران یمن انجام می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

هانس گروندبرگ، فرستاده ویژه سازمان ملل متحد به یمن بر ضرورت دست‌یابی به راه‌حلی سیاسی برای پایان دادن به جنگ در این کشور تاکید کرد.

فرستاده ویژه سازمان ملل به یمن سه‌شنبه، 5 اکتبر، در پایان سفر سه روزه خود به ریاض پیش از سفر به عدن در جنوب یمن، گفت: «هدف اصلی و فوری همه یمنی‌ها باید پایان دادن به جنگ و رسیدن به راه‌‌حل سیاسی فراگیر و دربرگیرنده آرمان‌های تمام یمنی‌ها باشد، تحقق این امر مسئولیتی است که نیاز به پایبندی کامل به تلاش‌ها برای برقراری صلح دارد.»

گروندبرگ پیش‌تر در ریاض با شاهزاده فیصل بن فرحان، وزیر خارجه سعودی و محمد آل جابر، سفیر پادشاهی عربی سعودی در یمن دیدار کرده بود.

او همچنین با علی محسن، معاون رئيس جمهوری یمن و تعدادی از مسئولان برجسته یمنی دیدار کرده بود.

گروندبرگ همچنین در سعودی با جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و میگل بیرگر، وزیر دولت در امور خارجه آلمان و دیپلمات‌هایی از پنج کشور عضو دائم شورای امنیت دیدار کرده بود.

طرح‌ سعودی برای بحران یمن

سفر فرستاده سازمان ملل در چارچوب تلاش‌های بین‌المللی برای ادامه و پیشبرد مذاکرات جهت رسیدن به راه‌حلی برای بحران یمن انجام می‌شود.

شایان ذکر است که پادشاهی عربی سعودی از طریق فیصل بن فرحان، وزیر خارجه این کشور در 22 مارس گذشته طرحی جدید را برای صلح و پایان دادن به جنگ یمن ارائه کرده بود. در آن زمان بن فرحان گفت که «طرح سعودی شامل آتش‌بس کامل در کل یمن، تحت نظارت سازمان ملل متحد می‌شود.»

او همچنین گفت که به موجب این طرح «ائتلاف عربی به رهبری سعودی محاصره بندر الحدیده را کاهش خواهد داد و درآمدهای مالیاتی حاصل از بندر الحدیده به حساب بانکی مشترکی در بانک مرکزی خواهد رفت و اجازه بازگشایی فرودگاه صنعا برای تعدادی از پروازهای مستقیم منطقه‌ای و بین‌المللی داده خواهد شد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید