فرستاده ویژه سازمان ملل به عراق: مرحله پس از انتخابات بسیار مهم است

ناظران بین‌المللی در چندین استان عراق بر روند انتخابات پارلمانی این کشور در دهم اکتبر نظارت می‌کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
1 دقيقه (Reading time)

جنین هنیس پلاسخارت، فرستاده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد به عراق، تاکید کرد که تلاش‌های بسیاری برای جلوگیری از تقلب در انتخابات پارلمانی پیش روی عراق در حال انجام است.

پلاسخارت، سه‌شنبه، 5 اکتبر، به نقل از خبرگزاری رسمی عراق افزود که مرحله پس از انتخابات جهت تشکیل کابینه و نحوه اداره کشور طبق اراده رای‌دهندگان عراقی نیز بسیار مهم و سرنوشت‌ساز است.

او ضمن اشاره به تلاش‌ها جهت جلوگیری از تقلب در انتخابات، گفت که نیروهای امنیتی عراق به‌دنبال برگزاری سالم و امن انتخابات هستند.

او با بیان این‌که انتخابات دهم‌ اکتبر متفاوت‌تر از انتخابات سال 2018 خواهد بود، اظهار داشت که ناظران سازمان ملل در استان‌های بغداد، اربیل، کرکوک، نینوا و بصره حضور خواهند داشت.

انتخابات پارلمانی در عراق
انتخابات پارلمانی در عراق

طبق قانون جدید انتخابات عراق، الزامی برای وابستگی و حضور نامزدها در لیست‌های انتخاباتی وجود ندارد و تعداد نامزدها تابعی از تعداد ساکنان هر حوزه انتخاباتی است.

پیشتر، کمیسیون انتخابات عراق از 25 میلیون رای‌دهنده عراقی دعوت کرد در انتخابات زودهنگام پارلمانی این کشور حضور بیابند.

در این انتخابات که سهمیه 25 درصدی برای زنان اختصاص داده شده است، 3200 نامزد برای کسب 329 کرسی رقابت می‌کنند.

با وجود تغییر قانون انتخابات و حضور ناظران بین‌المللی در برخی استان‌ها، بخش بزرگی از مردم عراق بر این باورند که به‌دلیل تسلط احزاب فرقه‌گرا و گروه‌های شبه‌نظامی بر فضای سیاسی کشور، امیدی به تغییر وضع موجود از طریق مشارکت در انتخابات وجود ندارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید