بررسی پرونده هسته‌ای ایران و اوضاع یمن در سفر جوزپ بورل به سعودی

فیصل بن فرحان: در گفت‌وگو با مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا درباره «خطر اقدامات حوثی‌ها در یمن» تاکید کردم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در دیدار با شاهزاده فیصل بن فرحان، وزیر خارجه، عادل الجبیر، وزیر دولت در امور خارجه و عضو شورای وزیران سعودی درباره پرونده هسته‌ای ایران و اوضاع یمن گفت‌وگو کرد.

فیصل بن فرحان در کنفرانس خبری مشترکی که یکشنبه، 3 اکتبر، پس از دیدار با جوزپ بورل در ریاض برگزار شد، گفت که «روابط میان پادشاهی عربی سعودی و اتحادیه اروپا عمیق و تاریخی است»، و افزود که طی این دیدار: «فرصت‌هایی که با برنامه چشم‌انداز 2030 توسعه سعودی محقق می‌شود، مورد بررسی قرار گرفت.»

شاهزاده فیصل در گفت‌وگو با بورل ضمن تاکید بر «خطر اقدامات شبه‌نظامیان حوثی در یمن»، افزود که پادشاهی عربی سعودی «گفت‌و‌گوهایی را با ایالات متحده آمریکا برای پایان دادن به جنگ در یمن انجام می‌دهد.»

او همچنین بر «خطر ادامه توسل شبه‌نظامیان حوثی به گزینه‌های نظامی در یمن» تشدید کرده و توضیح داد که «حوثی‌ها به تخلف‌های خود به‌رغم طرح‌های آتش‌بس ارائه شده در یمن، ادامه می‌دهند.»

نگرانی جدی از برنامه هسته‌ای ایران

وزیر خارجه سعودی، در رابطه با پرونده هسته‌ای ایران گفت: «درباره تخلف‌های ایران که در تناقض با اظهارات آن درباره مسالمت‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای این کشور است، بسیار نگرانیم».

بن فرحان خطاب همچنین به مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بر موضع پادشاهی سعودی در حمایت از تلاش‌های بین‌المللی به منظور ممانعت از دست‌یابی ایران به سلاح اتمی تاکید کرد.

در این کنفرانس خبری، وزیر خارجه سعودی درباره گفت‌وگوهای میان ریاض و تهران، گفت: گفت‌وگوها با ایران همچنان در مرحله مقدماتی است.» و افزود: «امیدواریم چارچوبی برای رسیدگی به موضوعات معلق مانده میان دو طرف، ایجاد شود و برای تحقق هدف تعیین شده، تلاش خواهیم کرد.»

از سویی جوزپ بورل گفت: «کشورهای اتحادیه اروپا بزرگترین شریک استراتژیک برای سعودی هستند.» او همچنین افزود: «در سعودی درباره اوضاع یمن و پرونده هسته‌ای ایران گفت‌وگو کردیم.»

بوریل افزود: «از تسویه مسالمت‌آمیز در یمن کاملا حمایت می‌کنیم. اتحادیه اروپا از تلاش‌های سعدی برای پایان دادن به بحران یمن حمایت می‌کند.»

او همچنین گفت: «برای برقراری آتش‌بس در یمن و متوقف شدن حملات به سعودی، فشارهایی اعمال می‌کنیم». مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ادامه حملات حوثی‌ها علیه پادشاهی عربی سعودی را نقض قوانین بین‌المللی عنوان کرد.

دیدار بورل و الجبیر

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، یکشنبه همچنین با عادل الجبیر، وزیر دولت در امور خارجه و عضو شورای وزیران سعودی دیدار کرد و روابط سعودی و اتحادیه اروپا و راهکارهای تقویت آن در تمام زمینه‌ها را مورد بررسی قرار داد.

خبرگزاری رسمی سعودی «واس» در این‌باره گفت که دو طرف طی این دیدار در ریاض درباره بارزترین تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی دارای اهتمام مشترک به گفت‌وگو و تبادل نظر پرداختند.

دیدار بورل و الحجرف

پیش از این دیدار نیز بورل یکشنبه با نایف فلاح مبارک الحجرف، دبیرکل شورای همکاری خلیج دیدارو گفت‌وگو کرد.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در «توییتر» نوشت: «این دیدار با هدف راهبردی‌تر کردن شراکت میان اتحادیه اروپا و شورای همکاری خلیجی و همچنین همکاری درباره ثبات منطقه‌ و حول دو موضوع تغییرات آب و هوایی و تجارت انجام شد.»

بورل در ادامه گفت: «شراکت ما طی 3 دهه امتداد یافته و مبتنی بر حسن نیت متبادل و منافع مشترک است.»

در همین راستا دبیرخانه شورای همکاری خلیجی با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد الحجرف در دیدار با مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا بر اهمیت حمایت از تلاش‌های بین‌المللی برای پایان دادن به جنگ در یمن از طریق روند سیاسی بر اساس مرجع‌های سه‌گانه تاکید کرده است.

بنا به بیانیه صادره از شورای همکاری خلیجی دو طرف در این دیدار همچنین آخرین تحولات و مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی و موضوع‌های دارای اهتمام مشترک را مورد بررسی قرار دادند و بر اهمیت هماهنگی و تبادل دیدگاهها در خدمت به منافع مشترک و تقویت امنیت و ثبات در منطقه و مقابله با چالش‌های تروریسم و تغییرات آب وهوایی و تقویت همکاری‌های مشترک در تمام زمینه‌ها تاکید کردند.

این بیانیه افزود که دو طرف نیز روند کار در زمینه‌های همکاری میان شورای همکاری خلیجی و اتحادیه اروپا و راه‌های تقویت و توسعه آن و همکاری‌ها برای پیشبرد روند‌های گفت‌وگوها درباره تجارت آزاد میان دو طرف و همچنین تحکیم همکاری‌های تجاری و اقتصادی برای خدمت به منافع مشترک را مورد بررسی قرار دادند.

جوزپ بورل، پیشتر گفته بود که سفر خود به سعودی را با دیدار با الحجرف آغاز کرده است.

دیدار بورل و گروندبرگ

پس از آن بورل در ریاض با هانز گروندبرگ، فرستاده ویژه سازمان ملل متحد به یمن دیدار کرد.

او در این دیدار حمایت کامل اتحادیه اروپا از تلاش‌ها برای تحقق گشایش جهت برقراری آتش‌بس در جنگ یمن که به مدتی طولانی ادامه یافته است، را ابراز کرد.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در چارچوب این سفر منطقه‌ای خود به کشورهای امارات و قطر نیز رفته بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید