الکاظمی بر بی‌طرفی نیروهای امنیتی در انتخابات عراق تاکید کرد

در قانون جدید انتخابات عراق حوزه‌های انتخاباتی مستقل از هم بوده و شهروندان می‌توانند بدون عضویت در لیست‌های حزبی و مستقل از ائتلاف‌های سیاسی بر اساس جمعیت هر حوزه انتخابیه نامزد شوند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق با صدور دستورالعمل‌هایی درباره انتخابات زودهنگام این کشور که قرار است دهم اکتبر ماه جاری برگزار شود بر ضرورت بی‌طرف ماندن نیروهای امنیتی و عدم تحت تاثیر قرار گرفتن آنها از سوی احزاب و جریان‌های سیاسی تاکید کرد.

الکاظمی روز شنبه 2 اکتبر درباره هرگونه نفوذ یا تاثیر احزاب، گروه‌های سیاسی بر سربازان و افراد منتسب به نهادهای امنیتی در جریان رای‌گیری در انتخابات هشدار داد.

او تاکید کرد که نباید در روند اجرای انتخابات به نفع یک گروه یا طرف سیاسی سنگ‌اندازی یا کارشکنی شود.

او همچنین تاکید کرد که نیروهای امنیتی باید تلاش‌های امنیتی و اطلاعاتی را فعال‌تر کنند تا مانع از تأثیرگذاری هیچ حزبی بر رای‌دهندگان شوند.

او همچنین با تاکید بر مخالفت شدید خود با هر گونه سوءاستفاده از نیروهای امنیتی از سوی احزاب سیاسی، خاطرنشان کرد که هر گونه سوءاستفاده از نهادهای امنیتی به شدت تحت پیگرد قانونی خواهد گرفت.

جلوگیری از هر گونه تأثیر بر سربازان

الکاظمی اظهار داشت که مسدود کردن جاده‌ها در هر منطقه انتخاباتی به منظور نفوذ بر رای‌دهندگان به نفع هر حزب سیاسی به شدت ممنوع است.

او بر ضرورت همکاری با کمیسیون عالی مستقل انتخابات و ناظران بین‌المللی و تسهیل وظایف آنها تاکید کرد.

نخست وزیر عراق همچنین خاطرنشان کرد که افسران از اعمال هرگونه نفوذ بر سربازان برای رای دادن به هر حزب سیاسی خودداری کنند.

الکاظمی گفت که همه تخلفات ثبت و بدون در نظر گرفتن منبع این تخلفات به کمیسیون مستقل انتخابات ارائه خواهد شد تا با آنها برخورد قانونی شود.

دستورالعمل‌های مصطفی کاظمی امروز در جلسه‌ای که او با کمیته عالی امنیت انتخابات و کمیسیون انتخابات برگزار کرد، صادر شد.

پیشتر کمیته عالی امنیت انتخابات از اعلام وضعیت فوق‌العاده ویژه در روز رای‌گیری پرده برداشت

سپهبد عبدالامیر الشمری، سرپرست کمیته عالی امنیت انتخابات، در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت:«این کمیته تمام برنامه‌ها را برای تامین امنیت روز انتخابات تکمیل کرده است».

اعلام وضعیت فوق‌العاده در روز انتخابات

این کمیته اعلام کرد، در روز انتخابات اقدامات اضطراری شامل بستن گذرگاه‌های مرزی، فرودگاه‌ها، منع آمد و رفت بین استان‌ها و ممنوعیت تردد وسایل نقلیه بزرگ اعمال می‌شود.

گفتنی است که انتخابات عراق بر اساس قانون جدید انتخاباتی این کشور برگزار می شود. طبق قانون جدید انتخابات عراق، حوزه‌های انتخاباتی مستقل از هم بوده و شهروندان می‌توانند بدون عضویت در لیست‌های حزبی و مستقل از ائتلاف‌های سیاسی بر اساس جمعیت هر حوزه انتخابیه نامزد شوند.

انتخابات پارلمانی در عراق

پیشتر، کمیسیون انتخابات عراق از 25 میلیون رای‌دهنده عراقی دعوت کرده بود در انتخابات زودهنگام پارلمانی این کشور مشارکت کنند.

در این انتخابات که سهمیه 25 درصدی برای زنان اختصاص داده شده، 3200 نامزد برای کسب 329 کرسی رقابت می‌کنند.

پیش‌بینی می‌شود ائتلاف‌های سیاسی عمده به نامزد کردن چهره‌ها و شخصیت‌های شناخته شده در 83 حوزه انتخاباتی روی بیاورند. با این حال، پیش‌بینی می‌شود اغلب صف‌بندی‌ها و ائتلاف‌های پیش از انتخابات، دچار تغییر و دگرگونی شده و دسته‌بندی‌های جدیدی در پارلمان آتی این کشور شکل خواهد گرفت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید