سومین نفتکش ایرانی حامل سوخت برای حزب‌الله لبنان وارد «خلیج سوئز» شد​​​​​​​

پیش از این نفتکش «فارست»، دومین محموله سوختی ایران، پس از اتمام عملیات تخلیه سوخت، ساحل بندربانیاس در سوریه را ترک کرده بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وبگاه «تانکر ترکرز» که حرکت نفتکش‌ها در دنیا را رصد می‌کند، خبر داد که سومین محموله سوختی ارسالی ایران به لبنان، با عبور از دریای سرخ، وارد خلیج سوئز شده است.

بر اساس داده‌‎های ارائه شده توسط «تانکر ترکرز»، کشتی ایرانی «فورچن» که حامل سوخت برای لبنان است، جمعه 10 مهر، پس از آغاز حرکت خود از بندرعباس، به خلیج سوئز رسیده و سفر خود را تا مقصد بندر بانیاس در سوریه ادامه خواهد داد.

پیش از این تانکر ترکرز خبر داده بود کشتی «فارست»، دومین محموله سوختی ایران، سوم مهر، پس از اتمام عملیات تخلیه سوخت، ساحل بندربانیاس در سوریه را ترک کرده بود.

پس از آغاز بحران سوخت در لبنان، نفتکش فورچین سومین محموله سوختی است که حزب‌الله از ایران دریافت خواهد کرد.

کشتی فورچن پیش از این، محموله سوختی ارسالی ایران به ونزوئلا را به سواحل این کشور رسانده بود. نیکولاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا، فورچن را «نماد شجاعت ایران و ونزوئلا» نامیده بود.

لبنان از سال 2019 درگیر بحران اقتصادی است. این بحران پس از انفجار بزرگ بندر بیروت در سال 2020 تشدید شد. در چند ماه گذشته و در پی کمیاب شدن سوخت، مردم لبنان از جمله هوادارن حزب‌الله به خیابان‌ها آمدند.

حسن نصر‌الله، دبیرکل حزب‌الله لبنان، برای کاستن اعتراضات مردمی، از حرکت کشتی‌های حامل سوخت ایران به لبنان خبر داد.

اولین محموله سوختی، میانه‌های شهریور سال جاری، توسط نفتکش ایرانی «داران» به سوریه رسیده بود.

دومین محموله سوختی نیز که توسط نفتکش «فارست» حمل شد، پس از رسیدن به سوریه، از منطقه مرزی هرمل لبنان، توسط تانکرهای حزب‌الله وارد این کشور گردید.

نجیب میقاتی، نخست‌وزیر لبنان، در مصاحبه‌ای تلویزیونی گفته بود: «ورود سوخت از ایران نقض حاکمیت لبنان است.»

ناظران هشدار دادند که اگر لبنان به صورت رسمی با ایران وارد تجارت سوخت شود، ممکن است به‌دلیل تحریم‌های آمریکا علیه ایران، وارد بحران دیگری شود.

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران که ارسال سوخت به لبنان را «تصمیمی حاکمیتی» خوانده بود، در واکنش به اظهارات نخست‌وزیر لبنان گفت، ایران متعهد به کمک به دوستان خود است.

صادرات سوخت از ایران به لبنان در حالی صورت می‌گیرد که تهران در سال‌های گذشته با بحران مالی و مشکلات فراوان اقتصادی مواجه بوده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید