استقرار صدها نفر از نیروهای اسد در استان درعا سوریه

ارتش سوریه شمار زیادی تجهیزات نظامی از قبیل نفربر، کامیون‌ حمل سلاح، تانک‌ و خودروهای زرهی را وارد حومه شمالی استان درعا کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

دیدبان حقوق بشر سوریه، شامگاه پنج‌شنبه 30 سپتامبر گزارش داد که صدها نفر از نیروهای رژیم اسد در مجاورت شهر جاسم واقع در حومه شمالی شهر درعا و مزارع اطراف آن مستقر شدند.

این نهاد حقوق بشری که مقر آن در لندن است، گفت که این نیروها به سلاح‌های سنگین و دیگر تجهیزات نظامی مختلف مجهز هستند.

استقرار در 9 مرکز نظامی

در همین حال یک منبع نظامی سوری هفته گذشته فاش کرد، نیروهای اسد در 9 نقطه نظامی در مناطق حومه شهر درعا و داخل آن مستقر شدند.

نیروهای دولتی سوریه در عین آمادگی برای هجوم به مناطق تحت کنترل مخالفان مسلح، در این مناطق به حل و فصل وضعیت کسانی که پذیرفته‌اند سلاح‌های خود را تحویل دهند، ادامه می‌دهند.

تحویل اسلحه از سوی برخی افراد مسلح پس از توافق کمیته مرکزی حومه غربی درعا با روس‌ها برای رسیدن به راه حل‌های مسالمت‌آمیز و به منظور دور نگه‌داشتن این منطقه از جنگ و خونریزی صورت می‌گیرد.

در توافقی که با میانجی‌گری روس‌ها انجام شد، روسیه و کمیته مرکزی حومه غربی درعا، پلیس مشترکی را در شهرک طفس برای کنترل اوضاع امنیتی ایجاد کردند و برای حل و فصل وضعیت افراد تحت پیگرد از سوی رژیم بویژه افراد غیرنظامی و نظامی که از نیروهای ارتش سوریه فرار کرده بودند، پادرمیانی کنند.

طرف‌های روسی و سوری در درعا در آن زمان اعلام کردند که اگر تجربه توافق جدید شهر «طفس» عملا موفق شد، این نوع تجربه حل و فصل نزاع و درگیری را به مناطق دیگری در حومه غربی درعا از جمله شهرهای تل شهاب، نهج، جاسم، انخل، نوی و حوض یرموک تعمیم خواهند کرد.

تشدید خشونت‌ها

گفتنی است که روسیه طی ماه گذشته از مذاکرات بین سوری‌ها حمایت کرده است.

بر اساس گزارش دیدبان حقوق بشر سوریه آخرین تنش نظامی میان طرف‌های سوری به کشته شدن 23 غیرنظامی از جمله 6 کودک و 26 نفر از نیروهای اسد و همچنین 20 جنگجوی مخالف منجر شد.

به گفته سازمان ملل تنش‌های نظامی در استان درعا تنها در یک ماه باعث آواره شدن بیش از 38 هزار نفر از مناطق حومه درعا شده است.

از اواخر ماه ژوئیه، شهر درعا شاهد تنش‌های نظامی میان نیروهای اسد و گروه‌های مسلح مخالف بود این تنش‌ها پس از 3 سال آرامش پس از توافق «طفس» که با حمایت روسیه در این منطقه ایجاد شده بود، رخ می‌دهد.

در توافقی که روسیه آن را میزبانی کرد، حق حضور جنگجویان مخالف در چندین منطقه، از جمله محله‌های جنوبی شهر معروف به درعا البلاد، حفظ شده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید