تظاهرات گسترده کنشگران عراقی در بغداد در آستانه برگزاری انتخابات

معترضان عراقی در بغداد عکس‌های کنشگرانی که طی تظاهرات سال‌های گذشته ناجوانمردانه کشته شده‌اند را بالا برده و خواستار مجازات عاملان این ترورها شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

کمتر از دو هفته مانده به انتخابات زودهنگام عراق که قرار است در 10 اکتبر برگزار شود، جوانان عراقی با تجمع در بغداد، پایتخت این کشور و با سر دادن شعارها و فریادهای خروشان خواستار تغییر و تحقق مطالبات خود شدند.

صدها جوان عراقی برای احیای دومین سالگرد تظاهرات مردمی بی‌سابقه‌ای که در سال 2019 آغاز شده بود و همچنین پاسداشت یاد و خاطره کنشگران کشته شده در این اعتراضات، جمعه یکم اکتبر2021، به سوی میدان تحریر بغداد راهپیمایی و تجمع کردند.

در این تجمع که همراه با حضور گسترده‌ نیروهای امنیتی برگزار شد، جوانان پر شور عراقی به سوی میدان تحریر حرکت کرده و پرچم‌های کشورشان را به اهتزاز درآوردند. معترضان همچنین بنر عکس‌های کشته‌شدگان اعتراضات گذشته که طی آن نزدیک به 600 نفر کشته و بیش از 30 هزار نفر مجروح شدند را حمل می‌کردند.

خواهان وطن و تغییر

جوانان عراقی شرکت کننده در این راهپیمایی بنرهای عکس‌های کنشگران عراقی کشته شده در اعتراضات گذشته را در دست داشتند. از جمله‌ این کنشگران عراقی کشته شده، ایهاب الوزنی، رئیس کمیته هماهنگی اعتراضات در کربلا است که در ماه مه گذشته در مقابل منزلش به ضرب گلوله افراد مسلح ناشناس که اسلحه‌های کمری مجهز به صدا خفه‌کن حمل می‌کردند، کشته شد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، گروهی دیگر از جوانان عراقی پلاکاردهایی حمل می‌کردند که در آن شعارهایی از قبیل «کی قاتلان مجازات می‌شوند»، «خواهان وطن و تغییر هستیم» نوشته شده است.

این جوانان معترض همچنین خواهان عدم انتخاب چهره‌های قبلی در انتخابات آینده شدند که قرار است در کمتر از دو هفته دیگر در این کشور برگزار شود. هر چند بسیاری از ناظران، ایجاد تغییر قابل‌ذکری با برگزاری این انتخابات را بعید می‌دانند.

در برخی پلاکاردهای حاوی شعارهای جوانان معترض عراقی عبارت‌هایی همچون «انتخاب چهره‌های قبلی کشتار وطن است» و «نه نه به احزاب فاسد، نه نه به سیاسیون فاسد» و « قاتلان مرا انتخاب نکنید»، آمده است.

این راهپیمایی اعتراض‌آمیز در حالی انجام می‌شود که جوی از ناامیدی و سرخوردگی در میان کنشگران عراقی درباره امکان این‌که این انتخابات زودهنگام به تغییری در عراق منجر شود، حاکم شده است.

همچنین این حرکت اعتراضی در حالی برگزار می‌شود که عراق همچنان غرق در بحران‌های بسیاری است، نظیر قطعی برق، کمبود خدمات، وخامت اوضاع معیشتی و بیکاری جوانان که در نتیجه سال‌ها جنگ و فساد مزمن در این کشور است.

به رغم‌ این بسیاری از جوانان معترض در راهپیمایی خود در بغداد شعارهایی امیدوارکننده همانند «انقلاب همانند ویروس کرونا است که در کشور منتشر خواهد شد و واکسنی هم نخواهد داشت» سر دادند.

شایان ذکر است که از زمان آغاز اعتراضات مردمی در عراق در اکتبر 2019 تاکنون بیش از 70 کنشگر عراقی ترور شده یا در معرض ترورهای نافرجام قرار گرفته‌اند و دهها تن دیگر نیز برای مدت‌های کوتاهی ربوده شده‌اند.

تاکنون هیچ گروهی مسئولیت عملیات ترور کنشگران عراقی و ربودن آنها را بر عهده نگرفته است اما تظاهرکنندگان، گروه‌های شبه‌نظامی وابسته به ایران در عراق را به انجام این عملیات ترور و ربایش متهم می‌کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید