انتخابات عراق؛ احتمال فراوان درگیری میان شبه‌نظامیان عراقی وابسته به ایران

یکی از رهبران جریان صدر اذعان کرد که ایران مانع پیروزی این جریان در انتخابات پیش روی عراق می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

با آغاز ماه اکتبر بسیاری از شهروندان عراق خاطره اعتراضات عمومی گسترده دو سال پیش را به‌یاد می‌آورند که باعث شد انتخابات پارلمانی عراق پیش از موعد در اکتبر سال جاری برگزار شود.

اما واقعیت‌ها نشان می‌دهد انتخابات در کشوری که شبه‌نظامیان مسلح در آن از نفوذ و قدرت زیادی برخوردار هستند نمی‌تواند تاثیر چندانی بر بهبود شرایط بگذارد.

پلاکاردها و تابلوهایی که تصاویر فعالان و روزنامه‌نگاران کشته‌شده در اعتراضات اخیر را در یکی از میدان‌های یک شهر جنوبی عراق نشان می‌دهد، به‌روشنی گویای شرایط سیاسی سخت کشور و شکاف عمیق میان گروه‌های سیاسی و مردم عادی است.

از سویی، گروه‌های شبه‌نظامی تصاویر کشته‌شدگان خود در مبارزه با «داعش» را نیز بر دیوارهای شهر آویزان کرده‌اند.

ناظران سیاسی بر این باور هستند که انتخابات 10 اکتبر شکاف و اختلافات عمیق میان طرف‌های سیاسی به‌ویژه میان گروه‌ها و احزاب شیعه را آشکار خواهد کرد.

پلاکاردهای انتخاباتی در عراق
پلاکاردهای انتخاباتی در عراق

جنگ میان گروه‌های شبه‌نظامی

در این انتخابات پیش‌بینی می‌شود که رقابت اصلی میان گروه‌های شبه‌نظامی مخالف و موافق نفوذ ایران در عراق شکل بگیرد.

برخی از فعالان و رهبران اعتراضات سال 2019 در مقابل گروه‌های موسوم به «ولایت‌مدار» صف‌آرایی خواهند کرد و برخی دیگر به‌طور کامل انتخابات را تحریم کرده‌اند.

با این حال شهروندان عادی و بسیاری از دیپلمات‌های خارجی مستقر در عراق اظهار داشته‌اند، رقابت اصلی میان گروه‌های شبه‌نظامیان مسلحی است که برای حفظ موقعیت خود در نهادهای قدرت حاضرند از زور نیز استفاده کنند.

تبلیغات نامزدهای انتخابات عراق
تبلیغات نامزدهای انتخابات عراق

تقسیم غنائم

توبی دوداج، استاد اقتصاد دانشگاه لندن درباره انتخابات عراق گفت که «انتخابات عراق برای نخبگان سیاسی بسیار مهم است چرا که رفتار آنها نشان می‌دهد چگونه می‌خواهند موازنه قدرت در عراق را با کمترین آسیب‌ها مدیریت کنند.»

وی افزود که ایران با اختلاف و رقابت میان گروه‌های شیعه تا آنجایی که نفوذش در عراق تهدید نشود، مخالفتی ندارد.

او ادامه داد، رقابت در این انتخابات میان گروه‌های وابسته به ایران از یک سو و جریان صدر از سویی دیگر خواهد بود که مخالف هر گونه نفوذ خارجی است.

بیلبورد تبلیغاتی شبه‌نظامیان وابسته به ایران
بیلبورد تبلیغاتی شبه‌نظامیان وابسته به ایران

در همین رابطه یک مقام وابسته به جریان صدر به‌شرط پنهان‌ماندن نامش گفت که بیم آن می‌رود در صورت پیروزی جریان صدر، مخالفان به‌خشونت روی بیاورند.

او‌ به صراحت گفت که شبه‌نظامیان وابسته به ایران اجازه پیروزی به جریان صدر را نخواهند داد و در صورت شکست، درگیری و جنگ را بر ما تحمیل خواهند کرد.

حامیان جریان صدر در بغداد
حامیان جریان صدر در بغداد

انتخابات پارلمانی عراق پس از اعتراضات گسترده مردمی در دو سال گذشته، 6 ماه زودتر برگزار می‌شود. طبق قانون جدید، نامزدها می‌توانند به‌طور مستقل در انتخابات شرکت کنند.

به گفته کمیسیون مستقل انتخابات عراق، 167 حزب و ائتلاف سیاسی در انتخابات پارلمانی این کشور حضور دارند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید