گفت‌وگوهای مشاور امنیت ملی کاخ سفید در قاهره درباره لیبی و سد رنسانس

سالیوان و شکری درباره موضوعات دوجانبه و منطقه‌ای دارای اهتمام مشترک گفت‌وگو کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی ریاست جمهوری آمریکا در سفر به قاهره و دیدار با سامح شکری، وزیر خارجه مصر درباره حمایت از انتخابات لیبی، امنیت منطقه، از جمله «تحولات منطقه شاخ آفریقا»به گفت‌وگو و تبادل نظر پرداخت.

بنا به اعلام وزارت خارجه مصر در این رایزنی‌های سیاسی که چهارشنبه، 29 سپتامبر در مقر این وزارتخانه و در چارچوب روابط استراتژیک بین مصر و ایالات متحده میان شکری و سالیوان انجام شد درباره تعدادی از موضوعات دوجانبه و منطقه‌ای دارای اهتمام مشترک گفت‌وگو شده است.

گفتنی است که بنا به اعلام کاخ سفید مشاور امنیت ملی کاخ سفید برای بررسی حمایت از انتخابات لیبی و امنیت منطقه‌ای «از جمله در منطقه شاخ آفریقا» با مقامات مصری گفت‌وگو خواهد کرد.

انتخابات لیبی بخشی از «نقشه راه» است که سال گذشته در یک گردهمایی سیاسی به میزبانی سازمان ملل متحد در راستای پایان دادن به بحران ده ساله لیبی تهیه شد، اما اختلاف نظرها بعدی پیرامون انتخابات روند صلح در این کشور را با تهدید جدی مواجه کرده است.

در موضوع پیچیده و مشابهی در شاخ آفریقا، بحران سد رنسانس اتیوپی نیز از اولویت خاصی در این سفر برخوردار است. یاسر عباس ، وزیر آبیاری سودان سه‌شنبه در بیانیه‌ای جدید بر تعهد کشورش در دستیابی به «توافقنامه حقوقی الزام‌آور» برای اطمینان از تبادل داده‌ها و اطلاعاتی که امنیت سد «الروصیرص» و «جان میلیون‌ها نفر» را در پایین دست رود نیل ازرق تضمین کند، تاکید کرد.

در بیانیه از این وزارتخانه به نقل از عباس آمده است که در دیدار خود با گلن مایلز، سفیر استرالیا در سودان، اظهار داشت که سودان «مستقیماً تحت تأثیر سد رنسانس، به ویژه تصمیم‌های تکمیل کننده یک طرفه پس از ادامه روند آبگیری سد برای دومین سال متوالی قرار دارد».

وزیر آبیاری سودان نیز افزود: «ساخت سد رنسانس در غیاب توافق قانونی الزامی، سودان را به طور مستقیم تهدید می‌کند.»

شایان ذکر است بحران «سد رنسانس» میان مصر و سودان از طرفی با اتیوپی از طرف دیگر که نزدیک به یک دهه است ادامه دارد اکنون با طی کردن مراحل آبگیری وارد مرحله‌ای تازه‌ای از تنش‌ها و هشدارهای لفظی شده است.

دیدار جیک سالیوان با سامح شکری
دیدار جیک سالیوان با سامح شکری

مصر و سودان هر دو در پایین دست رود نیل از مخالفان جدی آبگیری سد رنسانس به شمار می‌روند و از چند سال گذشته تاکنون چندین بار درباره عواقب آبگیری کامل این سد به اتیوپی هشدار داده‌اند.

سد النهضه در 15 کیلومتری مرز اتیوپی با سودان بر رود نیل ساخته شده که در صورت آبگیری کامل و راه‌اندازی، بزرگ‌ترین نیروگاه برق آبی آفریقا و هفتمین سد بزرگ جهان خواهد بود و آبگیری کامل آن تهدید جدی علیه بخش کشاورزی مصر است.

همچنین در بیانیه آمریکا آمده است که سالیوان «پس از سفر اخیر نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل به مصر، درباره نقش مصر در ارتقاء امنیت و رفاه برای اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها بحث خواهد کرد.»

در این بیانیه نیز آمده است است که سالیوان برای مذاکرات بیشتر در 5 اکتبر میزبان ایال حولاتا، مشاور امنیت ملی اسرائیل در واشنگتن خواهد بود.

پیشتر اعلام شده بود که جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی ریاست جمهوری آمریکا طی این هفته به همراه نماینده ویژه آمریکا در یمن، تیم لندرکینگ و فرستاده بایدن در خاورمیانه، برت مک گورک، در چارچوب سفری به منطقه خاورمیانه به پادشاهی عربی سعودی و امارات عربی متحده سفر خواهد کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید