الکاظمی: شخصا بر امنیت انتخابات نظارت خواهم کرد

نخست وزیر عراق متعهد شد که عفو ویژه‌ای را برای زنان و نوجوانان به استثنای محکومان به جرایم تروریستی، فساد یا حیف و میل اموال عمومی باشد، صادر کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق، اعلام کرد که او شخصاً بر امنیت انتخابات پارلمانی این کشور نظارت خواهد کرد.

نخست وزیر عراق پنجشنبه، 30 سپتامبر، تأکید کرد که او اجازه نخواهد داد هیچ تخلفی در روند انتخابات و نتایج آن صورت بگیرد.

این اظهارات الکاظمی پنج‌شنبه در جلسه کابینه دولت ایراد شد و سپس توسط دفتر رسانه‌ای نخست وزیر به صورت بیانیه‌ای از طریق رسانه‌های محلی عراق منتشر شد.

الکاظمی همچنین موضع آیت الله علی سیستانی در حمایت از شرکت مردم عراق در انتخابات را انگیزه‌ای بزرگ برای موفقیت روند انتخابات دانست.

«به عهد خود وفا کردیم»

نخست وزیر عراق، افزود: «دولت عراق به تعهد خود برای برگزاری انتخابات زودهنگام عمل کرده است و تمام حمایت خود را از کمیسیون انتخابات انجام خواهد داد».

الکاظمی گفت دولت او تاکنون چندین بار از کمیسیون عالی انتخابات دعوت به عمل آورده و از این کمیسیون خواسته است تا برای تأمین سلامت و امنیت برگزاری انتخابات تمام خواسته‌ها و پیشنهادات خود را به دولت ارائه دهد.

الکاظمی تاکید، برای سلامتی روند انتخابات خود شخصا بر امنیت آن نظارت خواهد کرد و اجازه نخواهد داد تخلفاتی صورت گیرد که بر نتایج آن تاثیر بگذارد.

او از تشکیل کمیته‌هایی برای نظارت بر تخلفات نامزدها و احزاب خبر داد و تأکید کرد که هر مورد سوء‌استفاده و تخلف به دستگاه قضایی و کمیسیون انتخابات ارجاع می‌شود.

نخست وزیر عراق همچنین متعهد شد که عفو ویژه‌ای برای زنان و نوجوانان به استثنای آنهایی که پرونده‌هایی مرتبط با تروریسم، فساد و سوء‌استفاده از اموال عمومی دارند، صادر خواهد کرد.

الکاظمی در عین حال به وجود برخی کاستی‌ها در روند کار دولت خود اذعان کرد. او گفت برغم کاستی‌ها اما کارهای مثبت زیادی نیز انجام شده است.

او در ادامه، اولویت دولت خود را برگزاری انتخابات زودهنگام، فراهم آوردن فضای لازم برای برگزاری انتخاباتی سالم و همچنین انجام اقدامات جسورانه برای اصلاح اوضاع کشور عنوان کرد. او همچنین گفت که دولت عراق را در مسیر درست قرار می‌دهد.

برهم صالح: انتخابات بیان اراده مردم است

اظهارات مصطفی الکاظمی همزمان با اظهارات برهم صالح، رئیس جمهوری عراق بیان شد که گفته بود انتخابات باید عادلانه و تعبیری از اراده مردم باشد.

رئیس جمهوری عراق در مصاحبه با «العربیه» گفت، مشکلات انتخابات قبلی منجر به از دست دادن اعتماد به روند رای‌گیری شد. او بر آمادگی کشورش برای مقابله با کسانی که به دنبال به هم زدن انتخابات هستند، تاکید کرد.

صالح همچنین تاکید کرد که فراخوان برای انتخابات زودهنگام موضوع آسانی نیست با این حال دولت به اجرای آن پایبند بود.

رئیس جمهوری عراق گفت:«آنچه لازم است، انجام اصلاحاتی جامع در سیستم حکومتی برای ارائه دولت خوب است».

برهم صالح همچنین اظهار داشت که قانون انتخابات جدید نسبت به قانون قبلی عادلانه‌تر است.

قانون جدید انتخابات

طبق قانون جدید انتخابات عراق، حوزه‌های انتخاباتی مستقل از هم بوده و شهروندان می‌توانند بدون عضویت در لیست‌های حزبی و مستقل از ائتلاف‌های سیاسی بر اساس جمعیت هر حوزه انتخاباتی نامزد شوند.

انتخابات پارلمانی در عراق

پیشتر، کمیسیون انتخابات عراق از 25 میلیون رای‌دهنده عراقی دعوت کرده بود در انتخابات زودهنگام پارلمانی این کشور مشارکت کنند.

در این انتخابات که سهمیه 25 درصدی برای زنان اختصاص داده شده، 3200 نامزد برای کسب 329 کرسی رقابت می‌کنند.

پیش‌بینی می‌شود ائتلاف‌های سیاسی عمده به نامزد کردن چهره‌ها و شخصیت‌های شناخته شده در 83 حوزه انتخاباتی روی بیاورند. با این حال، پیش‌بینی می‌شود اغلب صف‌بندی‌ها و ائتلاف‌های پیش از انتخابات، دچار تغییر و دگرگونی شده و دسته‌بندی‌های جدیدی در پارلمان شکل گیرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم