استقبال گسترده نیروهای سیاسی تونس از تعیین یک زن به عنوان نخست‌وزیر

جریان‌ها و شخصیت‌های سیاسی ضمن استقبال از تعیین «نجلا بودن» به عنوان اولین نخست‌وزیر زن در تونس، موفقیت وی را در داشتن برنامه عنوان کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

جریان‌های سیاسی تونس از انتخاب «نجلا بودن» به‌عنوان اولین نخست‌وزیر زن این کشور توسط قیس سعید، رئیس جمهوری تونس استقبال کردند.

قیس سعید، چهارشنبه، 27 سپتامبر پس از دو ماه از برکناری هشام المشیشی، نخست‌وزیر سابق، نجلا بودن را مامور تشکیل هر چه سریع کابینه دولت تونس کرد.

دیدار قیس سعید با نجلا بودن
دیدار قیس سعید با نجلا بودن

در همین رابطه محمد زهیر حمدی، دبیر کل جریان مردمی تونس تاکید کرد که «انتخاب یک زن برای تشکیل کابینه در تونس گامی مهم در راستای تحقق خواسته‌های مردم طی اعتراضات 25 ژوئیه گذشته است.» او افزود که این اقدام ضربه بزرگی به تفکر اسلام‌گراها، مفسدان، مدافعان تروریسم و خائنان به کشور بود.

ناجی جلول، وزیر سابق و رئیس ائتلاف ملی تونس نیز انتخاب یک زن برای نخست‌وزیری را «انتخابی درست» توصیف کرد و گفت: «موفقیت وی در رهبری مرحله پیش رو، موفقیت کشور و ملت تونس خواهد بود.»

سهیر العسکری، نماینده پارلمان هم انتخاب «نجلا بودن» را «گامی مثبت» برای اداره کشور دانست و سعیده قراش، مشاور رئیس جمهوری اسبق تونس نیز این انتخاب را «پیروزی بر مردسالاری و تفکرات ارتجاعی در کشور» به‌شمار آورد.

از سویی، سعید جلاد، عضو فراکسیون «زنده باد تونس» ضمن اهمیت انتخاب یک زن به عنوان نخست‌وزیر، تاکید کرد: «مهم این است که وی برنامه اقتصادی و اجتماعی برای رهایی تونس از بحران کنونی داشته باشد.»

سمیر الشفی، جانشین دبیر کل اتحادیه کارگری تونس با ابراز خرسندی از انتخاب «نجلا بودن» به نخست‌وزیری، خاطرنشان کرد که صرف این انتخاب، پیام مثبتی برای جامعه دارد.

او که در نشست با رسانه‌های تونسی سخن می‌گفت، افزود: «از انتخاب یک زن برای تشکیل کابینه ابراز رضایت می‌کنیم. این انتخاب پیام مهمی به زنان تونس است که باید در مرحله کنونی نقش خود را در اداره کشور ایفا کنند.»

الشفی ادامه داد: «بسیار مهم است که نخست‌وزیر دارای صلاحیت و توانایی اجماع بوده و برای بحران‌های کنونی کشور برنامه اقتصادی و اجتماعی داشته باشد.»

وی بیان کرد که اتحادیه کارگری تونس امیدوار است نخست‌وزیر همه طرف‌ها را برای تدوین برنامه‌ نجات ملی به مشارکت فرا بخواند و به توافقات سیاسی احترام بگذارد.

نجلا بودن
نجلا بودن

نجلا بودن کیست؟

نجلا بودن که از سوی قیس سعید به عنوان اولین زن در تاریخ تونس مامور تشکیل کابینه شد، متولد 1958 در استان قیروان است.

او مانند قیس سعید از تدریس در دانشگاه و بدون ارتباط و عضویت در گروه‌ها و جریان‌های سیاسی وارد سپهر سیاسی تونس شد و می‌توان وی را به‌معنای دقیق کلمه شخصی «مستقل» به‌شمار آورد.

نجلا بودن پیش از این تمام زندگی حرفه‌ای خود را به‌عنوان استاد زمین‌شناسی در کالج ملی مهندسان در پایتخت تونس سپری کرده بود و نه پیش و نه پس از انقلاب سال 2011 هیچ گرایش سیاسی مشخصی به جریان‌های سیاسی فعال تونس نداشته است.

بودن در سال 2011 به وزارت تحقیقات و آموزش عالی انتقال یافت و تا سال 2015 چندین مقام در این وزارتخانه از جمله مدیرکل ارزشیابی، رئیس بخش ارزیابی اهداف وزارتخانه و عضویت در دفتر وزیر وقت را تجربه کرد.

نجلا بودن پیش از انتخاب به عنوان نخست‌وزیر، عضو کمیته‌ای بود که وظیفه اجرای برنامه‌های بانک جهانی در وزارت تحقیقات و آموزش عالی را برعهده داشت.

او افزون بر عربی، به دو زبان انگلیسی و فرانسه نیز صحبت می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم