آیا اسرائیل برای «بازدارندگیِ» ایران سیاست «ابهام اتمی» خود را تغییر می‌دهد؟

نفتالی بنت در سخنرانی خود در سازمان ملل تهدید کرد که در صورت لزوم، علیه تاسیسات هسته‌ای ایران «اقدام نظامی» خواهد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

پیشرفت‌های هسته‌ای-تسلیحاتی ایران به آغاز گفت‌وگو بی‌سابقه میان سیاستمداران و کارشناسان اسرائیلی منجر شده است. این باور در حال شکل‌گیری است که تل‌آویو با هدف «بازدارندگی» ایران، باید در سیاست «ابهام اتمی» خود تجدید نظر کند.

«موسسه علوم و امنیت بین‌المللی» اسرائیل اخیرا بر اساس تجزیه و تحلیل داده‌های عمومی بازرسان سازمان ملل متحد گزارشی تهیه کرده که نشان می‌دهد ایران، با کوتاه کردن «زمان شکست» برای تولید بمب اتم، به یک کشور «آستانه‌ٔ هسته‌ای» تبدیل شده است. به گزارش وبگاه اسرائیلی «اکسیوس»، چهارشنبه 29 سپتامبر 2021، این گزارش بحثی جدی را در اسرائیل رقم زده است.

ایهود باراک، نخست وزیر اسبق اسرائیل، با نگارش مقاله‌ای در روزنامه «یدیعوت آخرونوت»، گفت که ایران «احتمالاً از نقطه غیرقابل بازگشت عبور کرده است»، و تاکید کرد که اسرائیل باید بر این مبنی «سیاست ابهام اتمی»اش را کنار بگذارد. آلوف بن، سردبیر روزنامه «هاآرتص» نیز نوشت که لازم است اسرائیل در سیاست «ابهام اتمی» خود تجدیدنظر کند.

از سوی دیگر، ایهود اولمرت، نخست وزیر اسبق اسرائیل، با این موضع مخالفت کرد و گفت که هرگونه تغییر در وضعیت اتمی اسرائیل تنها «خدمت»ی به رژیم ایران خواهد بود، و به آنها اجازه می‌دهد ادعا کنند که برای مقابله با تهدید اتمی اسرائیل، باید به سلاح هسته‌ای مجهز شوند.

به نوشته «اکسیوس»، اسرائیل هرگز نپذیرفته که برنامه هسته‌ای تسلیحاتی دارد، و ادعا می‌کند «اولین کشوری در خاورمیانه نخواهد بود که از سلاح هسته‌ای پرده‌برداری می‌کند.» با این وجود، بسیاری از کارشناسان بر این باورند که اسرائیل از اواخر دهه 1960 دارای برنامه هسته‌ای نظامی بوده است، و در حال حاضر بیش از 200 کلاهک اتمی روی موشک‌های دوربرد سوار دارد.

به گفته «اکسیوس»، نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل، بر این باور است که هنوز زمان آن نرسیده که اسرائیل سیاست «ابهام اتمی» خود را در واکنش به پیشرفت‌های هسته‌ای ایران تغییر دهد. وی در سخنرانی اخیر خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد تهدید کرد که در صورت لزوم، علیه تاسیسات هسته‌ای ایران «اقدام نظامی» خواهد کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم