اعلام آمادگی ایران برای بازنگری در تمدید صادرات گاز به عراق

یک مقام ایرانی از عراق خواست به قراردادهای پیشین و جاری خود در رابطه با قراردادهای گاز عمل کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

مجید چگنی، معاون وزیر نفت ایران در امور گاز اعلام کرد که تهران آماده است در مورد تمدید صادرات گاز به عراق بازنگری کند.

این مقام مسئول، چهارشنبه، 29 سپتامبر، در خبری که از شبکه عربی‌زبان ایرانی «العالم» پخش شد، خواستار پایبندی بغداد به قراردادهای پیشین و جاری نیز شد.

Advertisement

عراق به‌رغم این که یک کشور نفت خیز است اما در رابطه با تامین انرژی برای 40 میلیون شهروند خویش به‌دلیل فقدان زیر ساخت‌های مناسب مجبور به واردات یک سوم گاز و برق مصرفی خود از ایران است.

وزارت نیروی ایران در اوت گذشته از قطع صادرات برق به عراق نیز خبر داد.

تهران خواستار دریافت بیش از 6 میلیارد دلار بدهی معوق صادرات برق به عراق شده است. بغداد گفته که تحریم‌های آمریکا مانع از پرداخت این بدهی به ایران با ارز دلار است.

با این حال برخی منابع غربی پیشتر اعلام کردند که آمریکا از طریق یک بانک سوئیسی اجازه پرداخت 2 میلیارد دلار بابت واردات گاز از ایران را به حکومت عراق داده است.

ایالات متحده مارس گذشته به عراق یک معافیت 120 روزه برای خرید برق از ایران اعطا کرد.

این معافیت اولین نمونه از این دست معافیت‌ها در دولت جو بایدن است که پیش از آغاز گفت‌وگوهای راهبردی میان بغداد و واشینگتن به حکومت عراق داده شد.

ایالات متحده در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ با خروج از توافق هسته‌ای، تحریم‌های گسترده‌ای را از اواخر سال 2018 بر ایران وضع کرد.

بسیاری از کشورها و شرکت‌های بزرگ بین‌المللی از بیم مجازات‌های آمریکا، روابط تجاری خود با ایران را قطع یا به‌شدت کاهش دادند. با این حال دولت آمریکا برخی معافیت‌ها را برای ارتباط تجاری محدود با ایران تعریف کرد.

طبق معافیت اخیر که دولت بایدن به عراق اختصاص داد، این کشور توانست از آوریل تا اوت گذشته به واردات گاز و برق از ایران ادامه بدهد.

این معافیت، طولانی‌ترین معافیتی است که قانون به دولت آمریکا اجازه اعطای آن را به طرف‌های مورد معامله با ایران داده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم