.
.
.

حمله هوایی به سکوهای پرتاب موشک وابسته به نیروهای ایرانی در البوکمال سوریه

بزرگترین تجمع شبه‌نظامیان وابسته به ایران در سوریه در منطقه المزارع واقع شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دیدبان حقوق بشر سوریه ساعاتی پیش، از شنیده‌شدن صدای چندین انفجار در نزدیکی شهر «البوکمال» در نزدیکی مرز عراق و سوریه، که محل استقرار شبه‌نظامیان وابسته به ایران است، خبر داد.

این سازمان غیر دولتی سه‌شنبه 28 سپتامبر اعلام کرد، شماری از سکوهای پرتاب موشک ساخت ایران منهدم شده و 12 عنصر گروه‌های مسلح وابسته به تهران در اثر یک حمله هوایی ناشناس در غرب رود فرات زخمی شدند.

دیدبان حقوق بشر سوریه شامگاه دوشنبه نیز در گزارشی از شنیده شدن صدای چندین انفجار در نزدیکی شهر «البوکمال» در نزدیکی مرز عراق و سوریه خبر داده بود.

گزارش مذکور انفجارها را نتیجه بمباران توسط یک هواپیمای ناشناس اعلام کرد.

این هجوم همزمان با حمله هوائی به شهر «المیادین» در سوریه انجام شد. در این هجوم، منطقه «المزارع» در نزدیکی شهر المیادین، توسط یک هواپیمای ناشناس هدف بمباران قرار گرفت.

منطقه المزارع در غرب رود فرات قرار داد و از بزرگترین مراکز استقرار شبه‌نظامیان وابسته به ایران در خاک سوریه است.

شبه‌نظامیان در این منطقه دوره‌های آموزش نظامی دریافت می‌کنند.

خبرگزاری «رویترز» به نقل از ساکنان شهر البوکمال نوشته است که شماری از هواپیماهای ناشناس با حمله به گروه‌های مسلح وابسته به ایران، این منطقه مرزی بین سوریه و عراق در استان دیرالزور را مورد هدف قرار دادند. ایران سال گذشته حضور نظامی خود را در این منطقه گسترش داد.

آماده‌باش کامل

ساکنان اين شهر به رویترز گفته‌اند که این حملات در جنوب شهر میادین صورت گرفت. این منطقه پس از شکست «داعش» در چهار سال گذشته، به محل استقرار گسترده شماری از گروه‌های مسلح وابسته به ایران تبدیل شد که از عراق به این منطقه آورده شدند.

رویترز به نقل از اهالی این شهر افزود که گروه‌های مسلح مذکور در آماده‌باش کامل قرار گرفتند. خودروهای آمبولانس نیز پس از شنیدن صدای این انفجارها، به‌سرعت به سمت حومه کویری شهر حرکت کردند.

ساکنان این شهر به رویترز گفته‌اند که شبه‌نظامیان به عنوان بخشی از حضور فزاینده خود در استان دیرالزور، بر این شهر تسلط کامل دارند.

عناصر سپاه در سوریه
عناصر سپاه در سوریه

انتقال موشک‌

منابع خبری سوریه گزارش دادند که عناصر سپاه پاسداران ایران در سوریه موشک‌های برکان «اچ 2» خود را از انبارهای اسلحه خود در نزدیکی منطقه باستانی «الشبلی» واقع در صحرای المیادین در شرق استان دیرالزور به استان الرقه در شمال سوریه منتقل کردند.

این موشک‌ها شنبه، 25 سپتامبر، به وسیله کامیون‌های بزرگی با تدابیر شدید امنیتی به مناطق و نقاط تمرکز شبه‌نظامیان وابسته به ایران در منطقه المعدان در حومه شرقی الرقه انتقال داده شدند.

به گفته منابع دیدبان حقوق بشر سوریه، هنوز مشخص نشده این جابجایی جهت آماده‌سازی برای هدف قرار دادن پایگاه‌ها و اماکن ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا در شرق فرات هستند یا دلایل دیگری دارد.

نگرانی اسرائیل

ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا پیش‌تر در عملیات‌هایی مشابه، مسئولیت این حملات را نپذیرفته بود. تحلیل‌گران احتمال می‌دهند که اسرائیل این حملات را انجام داده است.

اسرائیل از حضور نظامی ایران و افزایش نفوذ منطقه‌ای تهران نگران است. تل آویو گفته جهت کاستن از نفوذ ایران، صدها حمله را در سوریه ترتیب داده است.

تمرکز اسرائیل بر البوکمال

حملات هواپیماهای بدون سرنشین اسرائیلی در سال گذشته، منطقه مرزی البوکمال در جنوب شرقی میادین را بارها مورد هدف قرار داده بود. ایران برای اعزام نیروهای کمکی از عراق به سوریه، از این منطقه استراتژیکی استفاده می‌کند.

گروه‌های مسلح وابسته به ایران بر بخش بزرگی از خاک عراق در این منطقه مرزی حضور دارند.

بر اساس منابع اطلاعاتی غربی، اسرائیل دامنه حملات هوایی خود را بر کاروان‌های انتقال تسلیحات نظامی گسترش داده است. این تسلیحات نظامی توسط گروه‌های مسلح وابسته به ایران مانند حزب‌الله جهت حمایت از رژیم بشار اسد به سوریه ارسال می‌شوند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم