.
.
.

سفر مشاور امنیت ملی بایدن به خاورمیانه؛ بحران یمن محور گفت‌وگو‌ها

نماینده ویژه آمریکا در امور یمن حوثی‌ها را به دلیل «امتناع از مشارکت صادقانه در آتش‌بس و مذاکرات سیاسی» سرزنش کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی دولت ایالات متحده، دوشنبه هفته آینده به پادشاهی عربی سعودی و امارات متحده عربی سفر می‌کند تا برای بررسی بحران یمن با مقامات ارشد این دو کشور دیدار و رایزنی کند.

به گزارش خبرگزاری «آسوشیتدپرس»، دوشنبه، 27 سپتامبر2021، سالیوان بلندپایه‌ترین مقام دولت پرزیدنت بایدن است که به سعودی سفر می‌کند. وی را تیم لندرکینگ، نماینده ویژه آمریکا در امور یمن، و برت مک‌گورک، مدیر ارشد شورای امنیت ملی آمریکا در امور خاورمیانه در این سفر همراهی خواهند کرد.

به گفته مقامات ارشد کاخ سفید، دولت بایدن به این نتیجه رسیده که «پایان دادن به پیچیده‌ترین درگیری جهان» تنها از طریق تعامل مستقیم با مقامات ارشد سعودی و امارات امکان‌پذیر خواهد شد. در همین راستا، آنتونی بلینکن، وزیر خارجه با همتایان خود در «شورای همکاری خلیج» در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفت‌وگو کرد.

به گزارش «آسوشیتدپرس»، سالیوان در حالی به خاورمیانه می‌رود که وضعیت یمن مدام در حال بدتر شدن است. درگیری‌ها در شهر کلیدی «مآرب» شدت گرفته است، و شورشیان حوثی مورد حمایت ایران به دنبال براندازی دولت قانونی یمن و تصرف این شهر نفت‌خیز در شمال کشور هستند.

تلاش‌های بین‌المللی برای پایان جنگ تا امروز بی‌نتیجه مانده است. نماینده ویژه آمریکا در امور یمن ماه ژوئیه حوثی‌ها را به دلیل «امتناع از مشارکت صادقانه در آتش‌بس و مذاکرات سیاسی» سرزنش کرد. شورشیان حوثی‌ اوایل امسال پیشنهاد آتش‌بس سعودی را رد کرده بودند.

جنگ یمن در سپتامبر 2014 آغاز شد، هنگامی که حوثی‌های مورد حمایت ایران صنعا را به تصرف درآورده و برای تصرف کل کشور و براندازی دولت قانونی یمن به سوی جنوب سرازیر شدند.

احمد بن مبارک، وزیر خارجه یمن در جریان نشست سازمان ملل متحد گفت که کشورش برای دور کردن مردم از ویرانی‌های جنگ بارها دست صلح دراز کرده و تعدادی از امتیازها را برای دستیابی به صلح در یمن تقدیم کرده است، اما شبه‌نظامیان حوثی‌ به اوامر ایران همواره با همه طرح‌های صلح مخالفت کردند.

بن مبارک، دوشنبه، 27 سپتامبر، طی سخنرانی در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک، ضمن تاکید بر پایبندی دولت قانونی به همه قطعنامه‌های شورای امنیت و همکاری کامل آن با فرستاده جدید سازمان ملل، به موافقت دولت متبوع خود با همه طرح‌های صلح و از آن جمله طرح‌ صلح سعودی برای یمن اشاره کرد.

او همچنین تنش‌زایی‌های اخیر و ادامه حملات حوثی‌ها به استان مأرب را تصویری آشکار از مقاصد آن گروه شبه‌نظامی و موضع آنها در قبال صلح دانست. بن مبارک ضمن اشاره به موافقت دولت قانونی با همه طرح‌های صلح و از آن جمله طرح‌ صلح سعودی برای یمن بر اهمیت اجرایی شدن بخش‌های امنیتی و نظامی توافق ریاض تاکید کرد.

بن مبارک همچنین گفت که شبه‌نظامیان حوثی در کشورش دست به جنایت‌‌ می‌زنند و حقوق بشر را نقض می‌کنند. وزیر خارجه یمن در ادامه سخنرانی خود در سازمان ملل گفت که از زمان کودتای حوثی‌ها مردم یمن در اوضاع اقتصادی دشواری زندگی می‌کنند و خطر گرسنگی میلیون‌ها شهروند یمنی را تهدید می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم