.
.
.

تاکید شورای وزیران سعودی بر حق ریاض در دفاع از خود در برابر حملات حوثی‌ها

شورای وزیران سعودی ضمن محکوم کردن کودتای نظامی نافرجام در سودان بر همبستگی خود با خارطوم در حمایت از امنیت و ثبات این کشور تاکید کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

شورای وزیران پادشاهی عربی سعودی بر حق این کشور در دفاع از خود در برابر حملات شبه‌نظامیان تروریست حوثی‌ تاکید کرد.

در جلسه شورای وزیران سعودی که سه‌شنبه، 28 سپتامبر، به ریاست ملک سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه این کشور برگزار شده است، تاکید شد که پادشاهی عربی سعودی حق مشروع دفاع از خود در برابر حملات شبه‌نظامیان حوثی را محفوظ می‌داند.

همچنین در این جلسه ضمن محکومیت کودتای نظامی نافرجام در سودان بر همبستگی ریاض با خارطوم در حمایت از امنیت و ثبات این کشور تاکید شد.

در آغاز این جلسه ملک سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه سعودی از سران کشورهای دوست و برادر به خاطر احساسات صادقانه و آرزوهای خالصانه آنها در عرض تبریک به پادشاهی عربی سعودی به مناسبت نود و یکمین سالروز ملی تاسیس این کشور، تشکر و قدردانی کرد و برای آنها سلامتی، خوشبختی و برای کشورها و مردم آنها پیشرفت و شکوفایی روزافزون آرزو کرد.

شورای وزیران سعودی همچنین از گفت‌وگوها و نشست‌هایی که طی هفته اخیر با تعدادی از کشورها با هدف توسعه روابط و پیشبرد زمینه‌های همکاری دوجانبه و چندجانبه به سوی افق‌های وسیع انجام شده است اطلاع یافت. این تلاش‌ها برای گسترش روابط نشان از عزم پادشاهی عربی سعودی برای تعامل سازنده با جامعه بین‌المللی در جهت تحکیم امنیت، صلح و تلاش برای تحقق خیر و مصلحت بشریت، دارد.

در این جلسه همچنین به مضمون سخنرانی ملک سلمان در هفتاد و ششمین دوره از نشست مجمع عمومی سازمان ملل و دیدگاههای او درباره مسائل و چالش‌هایی که جهان با آن مواجه است، پرداخته شد.

در سخنرانی ملک سلمان به نقش محوری و پیشتازانه سعودی در زمینه‌های انسانی، توسعه‌ای و اقتصادی در سطح‌های منطقه‌ای و بین‌المللی اشاره شده است. همچنین بر سیاست خارجی ریاض و اهمیت ویژه آن در برقراری امنیت و ثبات، حمایت از گفت‌وگوها و راهکارهای مسالمت‌‌آمیز و فراهم کردن شرایط پیشبرد توسعه و تحقق آرمان‌های مردم به سوی آینده‌ای بهتر در خاورمیانه و همه جهان، تاکید شد.

ملک سلمان بن عبدالعزیز آل سعود
ملک سلمان بن عبدالعزیز آل سعود

بنا به خبرگزاری رسمی سعودی «واس» در بیانیه‌ای که توسط عصام بن سعید، وزیر دولت و عضو شورای وزیران سعودی قرائت شد، آمده است که این شورا ضمن بررسی مجموعه‌ای از گزارش‌ها درباره روند رویدادها و تحولات در زمینه‌های مختلف، تاکید کرد که پادشاهی عربی سعودی حق مشروع دفاع از خود در برابر حملات با موشک‌های بالستیک، پهپادها و قایق‌های انفجاری که به طور روزانه توسط حوثی‌های تروریست علیه غیرنظامیان و مناطق مسکونی انجام می‌شود و همچنین در مقابله با تهدیدهای این گروه شبه‌نظامی علیه کشتیرانی بین‌المللی و خطوط صادرات نفت جهان را محفوظ می‌داند.

در این جلسه همچنین بر همبستگی سعودی با جمهوری سودان و حمایت از هر آنچه امنیت، ثبات و رفاه این کشور و مردم آن را تامین کند، تاکید شد و کودتای نظامی نافرجام علیه موسسات قانونی خارطوم محکوم شد.

در جلسه شورای وزیران سعودی همچنین به تلاش‌های ریاض در چارچوب مبارزه با پاندمی کووید-19 و مقابله با پیامدهای بحران کرونا و حمایت از تلاش‌های بین‌المللی و مشترک برای تسهیل دسترسی به واکسن‌های کرونا در جهان در سایه حقوق مالکیت معنوی و معاهده‌های بین‌المللی ذیربط، پرداخته شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم