سفیر اسرائیل در آمریکا: جامعه جهانی به فکر «طرح جایگزین» برای مقابله با ایران است

وزیر دفاع اسرائیل پیش‌تر خبر داده بود که طرح جایگزین اسرائیل، دربردارنده اقدامات نظامی است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

گیلاد اردان، سفیر اسرائیل در آمریکا گفت، در صورت شکست مذاکرات هسته‌ای ایران، آمریکا و قدرت‌های جهانی برای توقف برنامه هسته‌ای ایران، به صورت فزاینده‌ای در حال درنظرگرفتن «طرح جایگزین» هستند.

سفیر اسرائیل در آمریکا و سازمان ملل متحد، دوشنبه، 27 سپتامبر در مصاحبه‌ای با «رادیو گلگلتز» اسرائیلی بدون اینکه درباره ماهیت «طرح جایگزین» توضیح دهد، عنوان کرد: «آمریکایی‌ها و جامعه جهانی در مورد طرح جایگزین با ما شروع به صحبت کرده‌اند.»

او با اشاره به برنامه هسته‌ای ایران گفت: «قبلا تخمین زده می‌شد که 80 درصد احتمال بازگشت ایران به برجام وجود دارد اما امروز این احتمال به حدود 30 درصد کاهش یافته است.»

این اظهارات اردان درست پیش از سخنرانی قریب‌الوقوع نفتالی بنت، نخست‌وزیر اسرائیل در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد مطرح شده است.

روزنامه «تایمز اسرائیل» خبر داده که یکی از محورهای سخنرانی بنت در این نشست، ایران و برنامه هسته‌ای این کشور خواهد بود.

تایمز اسرائیل به نقل از یکی از مشاورین نخست‌وزیر این کشور نوشته است بنت در سخنرانی خود به افزایش غنی‌سازی اورانیوم در ایران اشاره خواهد کرد.

بنت پیش‌تر از تشکیل یک تیم مشترک اسرائیلی و آمریکایی در زمینه ایجاد «طرح جایگزین» خبر داده بود.

وب سایت «آکسیوس» نیز چهارشنبه، 22 سپتامبر خبر داده بود که یک گروه مشترک آمریکایی اسرائیلی به دنبال احتمال عدم موفقیت مذاکرات هسته‌ای ایران، با هدف یافتن طرحی جایگزین، اولین جلسه خود را برگزار کرده‌اند.

این جلسه توسط جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی ایالات متحده و ایال هولاتا، همتای اسرائیلی او هدایت شد.

اسرائیل می‌گوید ایران با به تعویق انداختن مذاکرات وین، در حال پیشبرد برنامه هسته‌ای خود در راستای رسیدن به سلاح هسته‌ای است.

آویو کوخاوی، رئیس ستاد ارتش اسرائیل، پیش‌تر عنوان کرده بود که به‌دلیل پیشرفت تهران در برنامه هسته‌ای، ارتش اسرائیل به «برنامه‌های عملیاتی» خود سرعت می‌بخشد.

بنی گانتز، وزیر دفاع اسرائیل نیز به «فارین پالیسی» گفته بود اگر طرح جایگزین آمریکا به شکست منتهی شود و یا عملی نشود، اسرائیل به طرح جایگزین خود که دربردارنده اقدامات نظامی است، روی می‌آورد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم