بازتاب کنفرانس اربیل؛ حکومت عراق برای برخی حاضران قرار بازداشت صادر کرد

در کنفرانسی که توسط یک سازمان آمریکایی با هدف عادی‌سازی روابط عراق با اسرائیل در اربیل برگزار شد، حدود 300 شخصیت عراقی شرکت کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

خبرگزاری رسمی عراق، یک‌شنبه 26 سپتامبر گزارش داد که شورای عالی قضایی این کشور برای شرکت‌کنندگان در کنفرانس «فراخوان عادی‌سازی با اسرائیل» که در شهر اربیل برگزار شد، قرار بازداشت صادر کرده است.

در بیانیه شورای عالی قضایی آمده، « شعبه یک دادگاه تحقیقات کرخ، بر اساس اطلاعات ارائه شده توسط مشاور امنیت ملی عراق، دستور بازداشت وسام الحردان را به‌دلیل نقش وی در فراخوان عادی‌سازی با اسرائیل، صادر کرده است».

این بیانیه به حکم بازداشت «مثال الالوسی» و «سحر کریم الطایی»، کارمند وزارت فرهنگ عراق نیز اشاره کرده و آورده، «پس از شناسایی دیگر شرکت‌کنندگان در این کنفرانس، اقدامات قانونی لازم علیه آنها اتخاذ خواهد شد».

اقدام بی‎‌سابقه

این اقدام قضایی پس از آن صورت گرفت که بیش از 300 شخصیت عراقی، از جمله تعدادی از سران قبایل، با حضور در کنفراسی در اقلیم کردستان خواستار عادی‌سازی روابط بین عراق و اسرائیل شدند.

جوزف براود، کارشناس یهودی - آمریکایی عراقی‌تبار و بنیانگذار «مرکز ارتباطات صلح» به خبرگزاری فرانسه گفت که حدود 300 شخصیت سنی و شیعه از شش استان بغداد، موصل، صلاح الدین، انبار، دیالی و بابل در کنفرانس اربیل شرکت کردند.

جوزیف براود، بنیانگذار مرکز ارتباطات صلح
جوزیف براود، بنیانگذار مرکز ارتباطات صلح

او همچنین افزود که بسیاری از بزرگان قبایل این استان‌ها، روشنفکران و نویسندگان عراقی نیز در این کنفرانس حضور یافتند.

قابل ذکر است که اقلیم فدرال کردستان عراق روابط دوستانه‎‌ای با تل‌آویو دارد. این روابط کاملا در تضاد با مواضع مقامات و احزاب سیاسی عراقی و گروه‌های مسلح وابسته به ایران است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم