الکاظمی خطاب به عراقی‌ها: اگر خواهان تغییر هستید در انتخابات شرکت کنید

دولت و کمیسیون عالی انتخابات عراق از آمادگی‌ فنی، لجستیکی و امنیتی برای برگزاری انتخابات خبر دادند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر عراق، تنها چند هفته پیش از انتخابات پارلمانی این کشور از همه عراقی‌ها خواست برای مشارکت در انتخابات در اسرع وقت کارت رای خود را دریافت کنند.

الکاظمی یک‌شنبه 26 سپتامبر در توئیتی نوشت: «هر کس که خواهان اصلاحات و بهبود شرایط است، باید بر افزایش مشارکت در انتخابات کار کند».

همزمان کمیسیون عالی و مستقل انتخابات عراق اعلام کرد که توزیع کارت رای‌دهندگان تا پنجم اکتبر آینده ادامه خواهد داشت.

انتخابات پارلمانی عراق قرار است دهم اکتبر آینده برگزار شود. دولت عراق و کمیسیون عالی انتخابات نیز از آمادگی‌ فنی، لجستیکی و امنیتی برای برگزاری انتخابات پارلمانی خبر دادند.

قانون جدید انتخابات

طبق قانون جدید انتخابات عراق، حوزه‌های انتخاباتی مستقل از هم بوده و شهروندان می‌توانند بدون عضویت در لیست‌های حزبی و مستقل از ائتلاف‌های سیاسی بر اساس جمعیت هر حوزه انتخاباتی نامزد شوند.

انتخابات پارلمانی در عراق
انتخابات پارلمانی در عراق

پیشتر، کمیسیون انتخابات عراق از 25 میلیون رای‌دهنده عراقی دعوت کرده بود در انتخابات زودهنگام پارلمانی این کشور حضور بیابند.

در این انتخابات که سهمیه 25 درصدی برای زنان اختصاص داده شده است، 3200 نامزد برای کسب 329 کرسی رقابت می‌کنند.

پیش‌بینی می‌شود ائتلاف‌های سیاسی عمده به نامزدکردن چهره‌ها و شخصیت‌های شناخته شده در 83 حوزه انتخاباتی روی بیاورند. با این حال، اغلب صف‌بندی‌ها و ائتلاف‌های پیش از انتخابات، دچار تغییر و دگرگونی شده و دسته‌بندی‌های جدیدی در پارلمان شکل می‌گیرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم