واکنش‌ها به نشست برخی سران قبایل عراق در اربیل برای عادی‌سازی روابط با اسرائیل

بغداد: نشست سران قبایل و بررسی موضوع عادی‌سازی روابط با اسرائیل در اربیل مردم و دولت عراق را نمایندگی نمی‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

وزارت کشور حکومت اقلیم کردستان عراق با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد، نشست برخی سران قبایل که در شهر اربیل با عنوان «صلح و استرداد» و هدف بررسی موضوع عادی‌سازی روابط عراق با اسرائیل برگزار شده، بدون موافقت حکومت محلی بوده است.

این وزارتخانه شنبه، 25 سپتامبر، در بیانیه خود گفته است:«این جلسه بدون اطلاع، تأیید و مشارکت حکومت محلی اقلیم کردستان برگزار شد.»

در بیانیه همچنین تاکید شده که این نشست بیانگر موضع حکومت اربیل نیست و وزارت کشور حکومت اقلیم کردستان عراق همه اقدامات لازم را برای پیگیری نحوه برگزاری این نشست، انجام خواهد داد.

واکنش دولت مرکزی عراق

از سوی دیگر حکومت مرکزی عراق در بغداد طی بیانیه‌ای رسمی مخالفت قاطع خود را با چنین نشستی که توسط برخی از چهره‌های قبیله‌ای در اربیل، مرکز اقلیم کردستان عراق، برگزار شده بود، اعلام کرد.

گفتنی است که سران قبایل و برخی شخصیت‌های سیاسی در این نشست طرح‌ عادی‌سازی روابط عراق با اسرائیل را مطرح کرده بودند.

مخالفت ریاست جمهوری عراق

به گزارش خبرگزاری رسمی عراق (واع) نهاد ریاست جمهوری این کشور نیز شنبه با اشاره به جلسه‌ای که جمعه، 24 سپتامبر، با مشارکت برخی سران قبایل عراقی در شهر اربیل برگزار شده، اعلام کرد که بغداد هر گونه تلاش برای عادی‌سازی روابط با اسرائیل را رد می‌کند.

ریاست جمهوری عراق گفت:« جلسه‌ اخیری که برای ترویج مفهوم «عادی‌سازی» روابط با اسرائیل برگزار شد مردم عراق و ساکنان شهرهای این کشور را نمایندگی نمی‌کند بلکه تنها منعکس کننده موضع کسانی است که در آن نشست شرکت کرده‌اند.»

ریاست جمهوری عراق هشدار داد که این جلسه تلاشی برای ایجاد تنش در جامعه عراق و ضربه زدن به وضعیت امنیت و آرامش عراق و به طور کلی هدف قرار دادن ثبات داخلی این کشور است.

در بیانیه نهاد ریاست جمهوری عراق ضمن تاکید مجدد بر موضع ثابت عراق در حمایت از آرمان فلسطین همچنین خواسته شده تا «از ترویج مفاهیمی که از نظر سیاسی، ملی و قانونی مردود است و احساسات مردم عراق را جریحه‌دار می‌کند، دوری شود.»

نهاد ریاست جمهوری عراق از همه شهروندان این کشور خواست تا از ترویج مفاهیمی که با اراده ملی و قانون اساسی مغایرت دارد و برخلاف احساسات ملی عراقی‌ها است، بپرهیزند.

گروهی از چهره‌های قبیله‌ای عراق جمعه نشستی را در شهر اربیل در شمال عراق برگزار کردند و در آن موضوع عادی‌سازی با اسرائیل را مورد بحث قرار دادند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم