رهبر مارونی‌ها: واردات نفت ایران توسط حزب‌الله نقض حاكميت لبنان است

الراعی خواستار جدایی دین از دولت و عدم دخالت رهبران فرقه‌های مذهبی و دینی در امور قضایی کشور شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

بشاره الراعی، رهبر مسیحیان مارونی لبنان اعلام کرد که ورود تانکرهای نفتکش حامل سوخت از ایران تحت سلطه امنیتی ارتش سوریه و حزب‌الله اقدامی غیر مجاز و کاستن از اعتبار حاکمیت لبنان به شمار می‌رود که نمی‌توان آن را قبول کرد.

بشاره الراعی جمعه، 24 سپتامبر، پس از ديدارش با ميشل عون، رئيس جمهوری لبنان، در كاخ بعبدا، گفت «پیشتر درباره حاکمیت لبنان گفت‌وگو کردم و الان می‌گویم که وارد کردن نفت از ایران توسط حزب‌الله، نقض حاکمیت لبنان به شمار می‌رود».

او در ادامه افزود:«من گفتم ورود نفتکش‌های حامل سوخت ایران تحت نظر یک مقام امنیتی، ارتش سوریه و حزب الله، مجاز نیست و این چیزی است که من آن را نقض حاکمیت لبنان نامیدم و نمی‌توانم آن را بپذیرم.»

اوضاع معیشتی

الراعی در عین‌ حال ضمن تبریک به لبنانی‌ها بابت تشکیل دولت جدید در این کشور، گفت که او امیدوار است دولت جدید «امید و ارمغانی برای لبنانی‌ها به همراه داشته باشد.»

او خاطرنشان کرد که هدف از دیدار با رئیس جمهوری در کاخ بعبدا بحث و گفت‌وگو درباره مسائل معیشتی مردم لبنان است.

الراعی گفت:«ما اميد بزرگی به این دولت داریم تا زمانی كه افرادی با صلاحیت و خوب در دولت لبنان حضور داشته باشند، هيچ ترس و واهمه‌ای درباره پیشبرد این کشور نخواهیم داشت. زندگی در لبنان به حالت قبلی باز خواهد گشت، مشروط بر اينكه سياستمداران در امور دولت و فرقه‌های دینی و مذهبی در روند کار دستگاه قضایی دخالت نکنند».

جدایی دین از دولت

الراعی افزود: «تفکیک قوای دولتی از دین به این معنی است که روحانیون در انتصابات دخالت نکنند و سیاستمداران باید به امور سیاسی خود بپردازند و از دخالت در اداره امور دولتی و روند کار قوه قضاییه بپرهیزند».

اظهارات بشاره الراعی درباره عدم دخالت سیاسیون در روند کار دولت‌ و فرقه‌های مذهبی و دینی در امور قوه قضائیه لبنان در واکنش به حملات اخیر حزب‌الله به بازپرس قضایی پرونده انفجار بندر بیروت و ارتباط این پرونده با این گروه شبه‌نظامی حزب‌الله مورد حمایت ایران است که اخیرا از برخی سیاستمداران خواسته تا از طریق منبرهای دینی علیه قاضی این پرونده موضع بگیرند.

رهبر مارونی‌ها در‌باره برنامه دولت جديد کشورش، گفت:«من ملزم به موافقت با این برنامه نيستم و ما به مقام مسئول اطمينان و اعتماد كامل داریم آنچه كه برای ما مهم است خدمت به مردم، حفظ حاکمیت کشور و استقلال در تصمیم‌گیری است.»

او در پایان از مجلس نمایندگان لبنان خواست تا قانون انتخابات را طوری تنظیم کند تا حق رای شهروندان لبنانی خارج از کشور تضمین شود.

صبح پنجشنبه گذشته ده‌ها تانکر حامل گازوئیل ایرانی توسط حزب‌الله به لبنان قاچاق شد. این تانکرهای نفتکش از مرز سوریه وارد این کشور شد.

این در حالی است که انتقال محموله‌های نفت ایرانی به لبنان به دلیل تحریم‌های بین‌المللی، این کشور را با مشکل مواجه خواهد ساخت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم