واکنش ائتلاف عربی به گزارش سازمان ملل درباره اعدام 9 غیرنظامی یمنی

نیروهای ائتلاف در عملیات‌های خود بالاترین استانداردهای هدف‌گیری را متناسب با قوانین بین‌‌المللی انسانی تطبیق می‌کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

فرماندهی ائتلاف عربی حمایت از دولت قانونی یمن از ابهامات وارده در گزارش استفان دوچاریک، سخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد درباره جنایت اعدام 9 غیرنظامی یمنی از جمله آنها یک کودک زیر سن قانونی به دست حوثی‌ها، انتقاد کرد.

ائتلاف عربی چهارشنبه، 22 سپتامبر، ضمن ابراز تاسف درباره ربط دادن این گزارش سازمان ملل به ادعاهای بی‌اساس گروه شبه‌نظامی حوثی مورد حمایت ایران، دریافت هر گونه اطلاعات یا هماهنگی‌هایی از سازمان ملل مبنی بر کشته شدن 6 غیرنظامی در بمباران هوایی در استان شبوه یمن را تکذیب کرد.

سرتیپ ستاد ترکی المالکی، سخنگوی ائتلاف عربی در این‌باره اظهار داشت که فرماندهی نیروهای مشترک ائتلاف بیانیه استفان دوچاریک، سخنگوی رسمی دبیرکل سازمان ملل درباره اقدام شبه‌نظامیان حوثی به اعدام 9 غیرنظامی یمنی از جمله یک کودک زیر سن قانونی در صنعا و ربط دادن آن به ادعای مطرح شده علیه ائتلاف مبنی بر کشته شدن 6 غیرنظامی در استان شبوه یمن در نتیجه حمله هوایی آن در آن منطقه را دنبال کرده است.

المالکی افزود که ائتلاف تاکید می‌کند که طبق روال عادی و مکانیسم هماهنگی در چنین حالت‌هایی هیچ گونه هماهنگی یا اطلاعاتی را از دفتر هماهنگی امور انسانی سازمان ملل در یمن درباره این ادعا دریافت نکرده و اطلاعاتی نیز درباره این حمله هوایی گزارش‌ نشده است.

او همچنین تاکید کرد که ائتلاف با جدیت درباره این ادعا تحقیق کرده و تدابیر لازم و ضروری را برای تحقیق درباره آنچه آمده اتخاذ می‌کند و نتایج این تحقیق را به تیم مشترکی برای ارزیابی حوادث اعلام می‌کند.

المالکی تاکید کرد که نیروهای ائتلاف عربی در عملیات‌های خود بالاترین استانداردهای هدف‌گیری را متناسب با قوانین بین‌‌المللی انسانی و قواعد عرفی آن تطبیق می‌کنند.

سخنگوی ائتلاف همچنین تاکید کرد که ائتلاف به مقررات بین‌المللی مربوط به قواعد درگیری پایبند بوده و به منظور وفق دادن با شرایط عملیاتی همواره آن را به روزرسانی می‌کند.

المالکی تاکید کرد که در طول 14 ماه اخیر هیچ‌گونه ادعاهایی مبنی بر وقوع حوادث عرضی گزارش نشده کما این‌که ائتلاف به احترام و تطبیق قانون بین‌المللی انسانی و قواعد عرفی آن و همچنین اتخاذ همه تدابیر ضروری برای دور ساختن غیرنظامیان از آسیب‌های جانبی تاکید می‌کند.

شبه‌نظامیان حوثی
شبه‌نظامیان حوثی

استفاده حوثی‌ها از غیرنظامیان به عنوان سپر انسانی

المالکی گفت در حالی که ائتلاف ملزم به رعایت بالاترین سطح خویشتن‌داری در برابر حملات شبه‌نظامیان حوثی با موشک‌های بالستیک و پهپادهای انفجاری به سوی مناطق مسکونی و غیرنظامیان در شهرهای سعودی است، هیچ‌گاه توانمندی‌های حوثی‌ها و رهبران تروریستی آن را در مواقعی که این گروه شبه‌نظامی، غیرنظامیان و مناطق مسکونی را برای فرار از حملات ائتلاف به عنوان سپر انسانی قرار می‌دهند، هدف قرار نداده است.

سخنگوی ائتلاف عربی اظهارات خود را با ابراز تاسف شدید درباره ربط دادن این مدعا به ائتلاف در بیانیه سازمان ملل متحد، حول جنایت اعدام 9 غیرنظامی یمنی از جمله آنها یک کودک زیر سن قانونی که به دست شبه‌نظامیان حوثی‌ در صنعا تیرباران شده‌اند، به پایان رساند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم