دومین نفتکش ایرانی حامل سوخت برای حزب‌الله لبنان در راه سوریه است

تانکر ترکرز: نفتکش «فارست» در اولین ساعات شامگاه چهارشنبه، 31 شهریور از کانال سوئز عبور کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

«تانکر ترکرز» که حرکت محموله‌های نفتی در دنیا را رصد می‌کند، خبر داد نفتکش ایرانی «فارست» که حامل سوخت مصرفی برای لبنان است، پس از عبور از کانال سوئز، به سمت «بندر بانیاس» در سوریه در حال حرکت است.

بر اساس داده‌های ارائه‌شده توسط «تانکر ترکرز»، نفتکش «فارست» که در اولین ساعات شامگاه چهارشنبه، 31 شهریور از کانال سوئز عبور کرده بود، با ادامه حرکت خود در امتداد شمال، پس از سپری کردن مسیری 27 ساعته، به مقصد خود در سوریه خواهد رسید.

پس از آغاز بحران سوخت در لبنان، فارست دومین محموله سوختی است که حزب‌الله از ایران دریافت خواهد کرد.

لبنان از سال 2019 وارد بحرانی اقتصادی شد. این بحران پس از انفجار بزرگ بیروت در سال 2020 تشدید شد. در ماه گذشته و در پی کمیاب شدن سوخت، مردم لبنان و از جمله هوادارن حزب‌الله به خیابان‌ها آمدند.

حسن نصر‌الله، دبیرکل حزب‌الله لبنان، برای کاستن اعتراضات مردمی، از حرکت کشتی‌های حامل سوخت ایران به لبنان خبر داد.

اولین محموله سوختی، میانه‌های شهریور سال جاری، توسط نفتکش ایرانی «داران» به سوریه رسیده بود.

دومین محموله سوختی نیز که توسط «فارست» حمل شده است، پس از رسیدن به سوریه، از منطقه مرزی هرمل لبنان، توسط تانکرهای حزب‌الله مستقیماً وارد این کشور خواهد شد.

تانکر ترکرز امروز تأئید کرد که سومین محموله سوختی حرکت خود را از نقطه مبدأ در ایران آغاز کرده است.

نجیب میقاتی، نخست وزیر لبنان، در مصاحبه‌ای تلویزیونی گفته بود: «ورود سوخت از ایران نقض حاکمیت لبنان است.»

از طرف دیگر ناظران هشدار داده‌بودند که اگر لبنان به صورت رسمی با ایران وارد تجارت سوخت شود، ممکن است به دلیل تحریم‌های آمریکا علیه ایران، وارد بحران دیگری شود.

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران که ارسال سوخت به لبنان را «تصمیمی حاکمیتی» خوانده بود، در واکنش به اظهارات نخست وزیر لبنان گفت ایران متعهد به کمک به دوستان خود است.

صادرات سوخت از ایران به لبنان در حالی صورت می‌گیرد که تهران در سال‌های گذشته با بحران مالی و مشکلات فراوان اقتصادی مواجه بوده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم