.
.
.

کودتای نظامیان وابسته به نظام البشیر در سودان خنثی شد

سرلشکر عبدالباقی بکراوی به‌همراه تعدادی از افسران واحد زرهی ارتش سودان رهبری کودتای نافرجام اخیر را برعهده داشتند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دولت سودان، سه‌شنبه، 21 سپتامبر در بیانیه‌ای از ناکامی کودتا در این کشور و بازداشت کودتاگران خبر داد.

این بیانیه افزوده که رهبران کودتا جمعی از نظامیان وابسته به رژیم گذشته بودند که هدف آنها بازگشت کشور به شرایط پیش از انقلاب بوده است.

در ادامه بیانیه آمده که دولت موقت و نهادهای نظامی در هماهنگی کاملی با یکدیگر هستند و به مردم اطمینان داده شده که شرایط تحت کنترل دولت است.

ارتش سودان نیز در اطلاعیه‌ای از تلویزیون رسمی اعلام کرد که کودتای نظامی وابستگان به رژیم سابق را خنثی کرده ‌و شرایط کشور کاملا عادی است.

به گزارش خبرگزاری رسمی سودان، «الطاهر ابو هاجه» مشاور رسانه‌ای فرمانده کل نیروهای مسلح سودان ضمن اعلام بازداشت همه کودتاگران، گفت که شرایط کشور عادی و اوضاع تحت کنترل است.

از سویی، یک منبع موثق در نهاد نخست‌وزیری سودان به العربیه گفت که کودتای نظامی صبح سه‌شنبه شکست خورد و هم‌اکنون مقامات ذی‌ربط در حال بازجویی از کودتاگران بازداشتی هستند.

پیش از این، عبدالفتاح البرهان، مشاور رسانه‌ای رئیس شورای رهبری به العربیه گفت که تلاش کودتاگران وابسته به رژیم البشیر با شکست مواجه شده است.

عمر البشير
عمر البشير

رسانه‌های محلی سودان اعلام کردند که اغلب کودتاگران بازداشتی، از عناصر و اسلامگراهای وابسته به نظام پیشین هستند.

ارتش سودان صبح سه‌شنبه اعلام کرد که شماری از سربازان و افسران واحدهای زرهی تلاش کردند بعضی از نهادهای حکومتی از جمله ساختمان رادیو و تلویزیون رسمی را اشغال کنند اما با مقاومت نیروهای دولتی مواجه شده و همگی آنها بازداشت شدند.

خبرنگار «العربیه» در سودان اظهار داشت که سرلشکر «عبدالباقی بکراوی» به‌همراه برخی افسران واحدهای زرهی رهبری کودتای نافرجام امروز را برعهده داشتند.

وابستگان به نظام پیشین

از سویی، ائتلاف «آزادی و تغییر» در بیانیه کوتاهی با محکوم کردن کودتا، تاکید کرد که با شورای رهبری و دولت سودان در ارتباط نزدیک است.

حزب امت نیز با اعلام حمایت از انقلاب و دولت موقت کنونی، وابستگان به نظام پیشین را به انجام کودتای نافرجام متهم کرد.

نصرالدین مفرح احمد، وزیر اوقاف سودان نیز خواستار پاکسازی ادارات حکومتی به‌ویژه نهادهای سیاسی و نظامی از عناصر نظام پیشین و اسلام نما‌ها شد.

منابع خبری از خارطوم، پایتخت سودان گزارش دادند که نیروهای امنیتی موفق به بازداشت آخرین گروه از کودتاگران در یک پادگان نیروهای زرهی شدند و هم‌اکنون کنترل کامل پایتخت را در دست دارند.

نیروهای ارتش سودان
نیروهای ارتش سودان

کودتای نظامی اخیر در شرایطی در سودان اتفاق افتاد که اخیرا تنش‌هایی در شرق کشور رخ داده است.

در حال حاضر سودان در شرایط سخت اقتصادی و معیشتی به‌سر می‌برد ‌و دولت موقت این کشور در تلاش است وضعیت کنونی را بهبود ببخشد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم