نشست آژانس؛ سعودی خواستار جلوگیری از دست‌یابی ایران به سلاح هسته‌ای شد

شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان: از همه تلاش‌های بین المللی برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای حمایت می‌کنیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی سعودی، روز دوشنبه، در سخنرانی خود در نشست آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای در وین ضمن تاکید بر نگرانی پادشاهی عربی سعودی نسبت به عدم پایبندی ایران به تعهداتش و عدم شفافیت در برنامه هسته‌ای، گفت: «باید از دست‌یابی ایران به سلاح هسته‌ای جلوگیری کرد.»

شاهزاده عبدالعزیز همچنین ضمن تاکید بر موضع پادشاهی عربی سعودی مبنی بر اینکه منطقه باید خالی از سلاح‌های کشتار جمعی باشد گفت: «پادشاهی عربی سعودی از همه تلاش‌های بین المللی برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای حمایت می‌کند.»

وزیر انرژی سعودی با ابراز نگرانی ریاض نسبت به عدم پایبندی ایران به توافقنامه‌های بین المللی و همچنین عدم شفافیت تهران در تعامل با آژانس انرژی اتمی این اقدامات را «تهدیدآمیز» توصیف کرد.

نشست مجمع عمومی آژانس

گفتنی است نشست مجمع عمومی آژانس بین المللی انرژی اتمی نشست خود را امروز دوشنبه در وین آغاز کرد تا درباره چالش‌های یک سال گذشته به دلیل همه‌گیری کرونا و سایر چالش‌هایی که به آن روبرو بود، بحث و بررسی کند.

این نشست با سخنرانی دبیرکل سازمان ملل متحد و سپس دبیرکل آژانس آغاز شد و پس از آن نمایندگان ایران، سعودی، اسلوونی، روسیه، چین، فرانسه و ایالات متحده سخنرانی کردند.

در حاشیه این نشست، رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در این باره گفت: «ما می‌خواهیم موضوعات فوری مربوط به برنامه هسته‌ای ایران را به زودی در تهران مورد بحث قرار دهیم.»

موضع ایران

محمد اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران نیز در سخنرانی خود در نشست آژانس گفت که ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران، اعلام کرده که «دولت خواهان مذاکرات نتیجه محور، با هدف برداشته شدن فشارها و تحریم‌ها» است.

اسلامی با انتقاد از آنچه «بی‌عملی سازمان ملل و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی» در برخورد با عملیات تخریبی علیه تاسیسات هسته‌ای ایران، گفت: «آژانس فوراً به این موضوع توجه کند تا هم از تاسیسات هسته‌ای در برابر چنین اقدامات یا تهدیدهایی محافظت و هم از اعتبار خود صیانت کند. »
گفتنی است آژانس دو هفته پیش در دو گزارش اعلام کرده بود که عدم پیشرفت در حل مشکلات با ایران به‌طور خطرناکی بر توانایی تشخیص آژانس مبنی بر صلح‌آمیز بودن برنامه اتمی تهران تاثیر می‌گذارد.

مشکل کشف مواد رادیواکتیو در یکی از سه سایت اتمی اعلام نشده ایران به مهمترین چالش در روابط میان تهران و آژانس تبدیل شده است.

آژانس به طور مکرر اعلام کرده که ایران پاسخ شفاف و قانع کننده‌ای درباره منشا این ذرات و مکان انتقال آنها نداده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم