رهبران اقلیم کردستان عراق از بغداد خواستند با تهدید ایران مقابله کند

ارجمندفر: چهار مقر احزاب مخالف جمهوری اسلامی ایران در شمال عراق با گلوله‌های هوشمند مورد اصابت قرار گرفته و منهدم شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

مسعود حیدر، مشاور رئیس حزب دمکرات کردستان عراق در مصاحبه با تلویزیون العربیه گفت، پاسخ به بمباران روستاها در اربیل توسط ایران به عهده دولت مرکزی بغداد است.

مشاور رئیس حزب دمکرات کردستان دوشنبه، 20 سپتامبر، با بیان اینکه «تهدیدهای غیرمسئولانه» ایران نوعی بی‌احترامی به همسایگی میان عراق و ایران است،

تاکید کرد:«مسئولیت بر عهده دولت فدرال است. باید به بمباران روزانه و هفتگی برخی مناطق مرزی و کشاورزان اقلیم کردستان توسط ایران پاسخ دهد».

مسعود حیدر تاکید کرد که وجود مخالفان مسلح ایرانی در خاک کردستان عراق حقیقت ندارد.

روز گذشته عبدالخالق العزاوی، عضو کمیته امنیت و دفاع در پارلمان عراق نیز با انتقاد از عملکرد دولت عراق در برابر «تجاوزات» ایران به مرزهای این کشور، گفت:« دولت مرکزی قادر نیست به «تجاوزات ایران» علیه اقلیم کردستان در شمال کشور پاسخ دهد».

العزاوی همچنین افزود:«طرف ایرانی مدعی است که برخی اهداف نظامی در اقلیم کردستان عراق دارد و این پذیرفتنی نیست».

اظهارات امروز مسعود حیدر و سخنان عبدالخالق العزاوی در واکنش به تهدیدهای روز گذشته رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح ایران ایراد شده است.

روز گذشته محمد حسین باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران از قصد این کشور برای ادامه حملات به مواضع احزاب کُرد مخالف جمهوری اسلامی در اقلیم کردستان عراق خبر داد.

او در مراسم معرفی جانشین رئیس ستاد کل نیروهای مسلح به دولت عراق و اقلیم کردستان هشدار داد که باید با گروه‌های مخالف جمهوری اسلامی برخورد کنند. او گفت: «هیچ‌گونه شیطنتی را در این مرز‌ها تحمل نمی‌کنیم».

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران همچنین مدعی شد که حملات ایران به مقر گروه‌های مخالف جمهوری اسلامی بر اساس «منشور سازمان ملل متحد» است.

از طرفی خبرگزاری رسمی ایران «ایرنا» دوشنبه 20 سپتامبر، به نقل از مجید ارجمندفر، جانشین قرارگاه حمزه مستقر در آذربایجان غربی، گزارش داد چهار مقر احزاب مخالف رژیم ایران در شمال عراق با گلوله‌های هوشمند مورد اصابت قرار گرفته و منهدم شد.

سپاه پاسداران ایران از دو هفته پیش حملاتی را به مناطقی در کردستان عراق آغاز کرده است. در همین راستا، «حزب دموكرات كردستان ايران» از سرنگونی چهار پهپاد سپاه پاسداران توسط پیشمرگ‌های این حزب، طی حملات دوشنبه، 22 شهریور، به مواضع آنها در اقلیم کردستان عراق خبر داد.

منابع محلی از استقرار توپخانه‌های سپاه در شهرهای پیرانشهر و اشنویه از توابع آذربایجان غربی خبر دادند. این حملات تنها چند روز پس از تهدید به «حملات کوبنده» علیه احزاب سیاسی کُرد مخالف جمهوری اسلامی توسط محمد پاکپور، فرمانده نیروی زمینی سپاه در دیدار از مناطق مرزی شمال غرب ایران صورت گرفت.

گفتنی است در سال‌های اخیر حملات توپخانه‌ای نیروی‌های نظامی ایران علیه مواضع احزاب اپوزیسیون کُرد، باعث افزایش تنش‌های مرزی در شمال غرب ایران شده است. در پاسخ به حملات توپخانه‌ای و پهپادی سپاه پاسداران، نیروهای مخالف کُرد نیز در مواردی به مواضع سپاه پاسداران و اعضای آن در این مناطق حمله کرده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم