کمیته دفاع پارلمان عراق تهدیدهای ایران علیه اقلیم کردستان را رد کرد

نماینده مجلس عراق ادعای ایران درباره هدف قراردادن برخی مواضع در اقلیم کردستان را غیر قابل پذیرش دانست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

عبدالخالق العزاوی، عضو کمیته امنیت و دفاع در پارلمان عراق گفت که دولت این کشور قادر نیست به «تجاوزات ایران» علیه اقلیم کردستان در شمال کشور پاسخ دهد.

العزاوی یکشنبه 19 سپتامبر در گفت‌وگو با شبکه خبری کردی «رووداو» درباره سخنان محمد باقری، رئیس ستاد ارتش ایران مبنی بر اینکه تهران عملیات نظامی خود را در کردستان گسترش خواهد داد، گفت که این اظهارات «جدی نیست و فقط به منظور تبلیغات رسانه‌ای ایراد می‌شود».

عضو کمیته دفاع در پارلمان عراق افزود: «طرف ایرانی مدعی است که برخی اهداف نظامی در اقلیم کردستان عراق دارد و این پذیرفتنی نیست».

پیش از این محمد حسین باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران از قصد این کشور برای ادامه حملات به مواضع احزاب کُرد مخالف جمهوری اسلامی در اقلیم کردستان عراق خبر داد.

او امروز در مراسم معرفی جانشین رئیس ستاد کل نیروهای مسلح به دولت عراق و اقلیم کردستان هشدار داد که باید با گروه‌های مخالف جمهوری اسلامی برخورد کنند. او گفت: «هیچ‌گونه شیطنتی را در این مرز‌ها تحمل نمی‌کنیم».

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران همچنین مدعی شد که حملات ایران به مقر گروه‌های مخالف جمهوری اسلامی بر اساس «منشور سازمان ملل متحد» است.

سپاه پاسداران ایران از دو هفته پیش حملاتی را به مناطقی در کردستان عراق آغاز کرده است. در همین راستا، «حزب دموكرات كردستان ايران» از سرنگونی چهار پهپاد سپاه پاسداران توسط پیشمرگ‌های این حزب، طی حملات دوشنبه، 22 شهریور، به مواضع آنها در اقلیم کردستان عراق خبر داد.

منابع محلی از استقرار توپخانه‌های سپاه در شهرهای پیرانشهر و اشنویه از توابع آذربایجان غربی خبر دادند. این حملات تنها چند روز پس از تهدید به «حملات کوبنده» علیه احزاب سیاسی کُرد مخالف جمهوری اسلامی توسط محمد پاکپور، فرمانده نیروی زمینی سپاه در دیدار از مناطق مرزی شمال غرب ایران صورت گرفت.

گفتنی است در سال‌های اخیر حملات توپخانه‌ای نیروی‌های نظامی ایران علیه مواضع احزاب اپوزیسیون کرد، باعث افزایش تنش‌ها بین حکومت ایران و این احزاب شده است. در پاسخ به حملات توپخانه‌ای و پهپادی سپاه پاسداران، نیروهای مخالف کرد نیز در مواردی به مواضع سپاه پاسداران و اعضای آن حمله کرده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم