واکنش ایران به اظهارات نخست‌وزیر لبنان: متعهد به کمک به دوستان خود هستیم

نجیب میقاتی واردات غیرقانونی محموله‌های سوخت از ایران توسط «حزب‌الله» را نقض «حاکمیت لبنان» خوانده بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی در واکنش به اظهارات نجیب میقاتی، نخست وزیر لبنان، در خصوص ارسال سوخت به این کشور و این‌که آن را «نقض حاکمیت لبنان» خوانده بود گفت که ایران متعهد به همکاری و کمک به دوستان خود است.

به گزارش خبرگزاری «ایسنا»، خطیب‌زاده، یکشنبه، 28 شهریور گفت: «آن‌چه در این زمینه (ارسال سوخت) انجام شده درخواستی توسط تجار لبنانی بوده و فروشی صورت گرفته و محموله ارسال شده است.»

او پیشتر با ادعای اینکه کشورهای دیگر نمی‌توانند جلوی «تجارت مشروع» ایران را بگیرند گفته بود «مادامی که شخصیت‌ها، تجار و دولت لبنان تمایل به خرید سوخت ایران داشته باشند»، به ارسال سوخت به لبنان ادامه می‌دهد.

نجیب میقاتی، جمعه، 26 شهریور، اعلام کرد که واردات غیرقانونی محموله‌های سوخت از ایران توسط شبه‌نظامیان «حزب‌الله» وابسته به حکومت ایران، «حاکمیت لبنان» را نقض می‌کند.

او در مصاحبه‌ای تلویزیونی گفت: «نقض حاکمیت لبنان دل مرا به درد می‌آورد، اما من نگران اِعمال تحریم‌ها علیه لبنان نیستم، زیرا این عملیات بدون دخالت دولت لبنان انجام شده است.»

حزب‌الله، پنجشنبه، 25 شهریور اعلام کرد به منظور «کاهش بحران فلج‌کنندهٔ انرژی در لبنان»، واردات محموله‌های سوخت از ایران را آغاز کرده است. به گفته آنها، ابتدا یک نفتکش ایرانی سوخت را به سوریه رساند، و از آنجا محموله‌های سوخت توسط تانکر به لبنان منتقل شد.

شبکه تلویزیونی «ال.بی.سی.آی» لبنان دیروقت جمعه اعلام کرد که این تانکرها از طریق منطقه «هرمل» وارد لبنان شدند. این منطقه در انتهای شمالی «دره بقاع» واقع شده است، که از پایگاه‌های شیعه‌نشین مهم حامی حزب‌الله در لبنان است.

پیشتر، سازمان «دیدبان حقوق بشر سوریه»، اعلام کرده بود دو نفتکش ایرانی در بندر بانیاس استان طرطوس سوریه پهلو گرفته و در حال تخلیه گازوئیل هستند. به گفته این سازمان، این محموله سوخت برای سوریه فرستاده شده بود.

در همین راستا، وزارت خزانه‌داری ایالات متحده، اخیرا تحریم‌هایی علیه یک شبکه و شماری از افراد مرتبط با حزب‌الله لبنان اِعمال کرد. بر مبنای بیانیه‌ای که این وزارتخانه در وبسایت خود منتشر کرد، شبکه و افراد تحریم‌شده با شبه‌نظامیان حزب‌الله که در فهرست گروه‌های تروریستی قرار گرفته‌اند، مرتبط هستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم