.
.
.

نخست وزیر لبنان: ورود سوخت از ایران نقض حاکمیت لبنان است

«میقاتی: من نگران اِعمال تحریم‌ها علیه لبنان نیستم، زیرا این عملیات بدون دخالت دولت لبنان انجام شده است»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

نجیب میقاتی، نخست وزیر لبنان، اعلام کرد که واردات غیرقانونی محموله‌های سوخت از ایران توسط شبه‌نظامیان «حزب‌الله» وابسته به حکومت ایران، «حاکمیت لبنان» را نقض می‌کند.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، جمعه، 17 سپتامبر 2021، میقاتی، در مصاحبه‌ای تلویزیونی گفت: «نقض حاکمیت لبنان دل مرا به درد می‌آورد، اما من نگران اِعمال تحریم‌ها علیه لبنان نیستم، زیرا این عملیات بدون دخالت دولت لبنان انجام شده است.»

حزب‌الله، پنجشنبه 16 سپتامبر اعلام کرد به منظور «کاهش بحران فلج‌کنندهٔ انرژی در لبنان»، واردات محموله‌های سوخت از ایران را آغاز کرده است. به گفته آنها، ابتدا یک نفتکش ایرانی سوخت را به سوریه رساند، و از آنجا محموله‌های سوخت توسط تانکر به لبنان منتقل شد.

شبکه تلویزیونی «ال.بی.سی.آی» لبنان دیروقت جمعه اعلام کرد که این تانکرها از طریق منطقه «هرمل» وارد لبنان شدند. این منطقه در انتهای شمالی «دره بُقاع» واقع شده است، که از پایگاه‌های شیعه‌نشین مهم حامی حزب‌الله در لبنان است.

پیشتر، سازمان غیرانتفاعی «دیدبان حقوق بشر سوریه» روز یکشنبه 12 سپتامبر اعلام کرده بود دو نفتکش ایرانی در بندر بانیاس استان طرطوس سوریه پهلو گرفته و در حال تخلیه گازوئیل هستند. به گفته این سازمان ناظر، این محموله سوخت برای سوریه فرستاده شده بود.

ایران در مجموع سه محموله نفت روانه سوریه و لبنان کرده است که یکی از آنها در اختیار دولت سوریه قرار گرفته است، و دو محموله دیگر نیز پس از تخلیه در بندر بانیاس بوسیله تانکرهای نفت‌کش به لبنان انتقال داده شدند.

در همین راستا، وزارت خزانه‌داری ایالات متحده، جمعه 17 سپتامبر تحریم‌هایی علیه یک شبکه و شماری از افراد مرتبط با حزب‌الله لبنان اِعمال کرد. بر مبنای بیانیه‌ای که این وزارتخانه در وبسایت خود منتشر کرد، شبکه و افراد تحریم‌شده با شبه‌نظامیان حزب‌الله که در فهرست گروه‌های تروریستی قرار گرفته‌اند، مرتبط هستند.