.
.
.

آمریکا متعهد به گسترش «پیمان ابراهیم» شد

پیمان ابراهیم نتیجه حسن نیت است، اما بیش از آن دستاورد عمل‌گرایی است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، متعهد شد که دولت جو بایدن به‌طور فعال برای حمایت و گسترش روابط دیپلماتیک میان اسرائیل و کشورهای عربی تلاش می‌کند.

به گزارش «تایمز اسرائیل»، جمعه 17 سپتامبر 2021، بلینکن در جریان سخنرانی مجازی به مناسبت یکسالگی «پیمان ابراهیم» بین اسرائیل، بحرین، و امارات متحده عربی وعده داد که «این دولت به تلاش‌های دولت پیشین برای عادی‌سازی روابط عرب‌ها با اسرائیل ادامه خواهد داد.»

در جریان این رویداد مجازی تحت عنوان «جشن یکسالگی پیمان ابراهیم: توافق‌های عادی‌سازی در عمل»، وزیرخارجه آمریکا به طور مشخص از «پیمان ابراهیم» نام برد، که برخی مقامات دولت بایدن معمولا از به کار بردن آن اجتناب می‌کنند. او تاکید کرد: «ما می‌خواهیم حلقه دیپلماسی مسالمت‌آمیز را گسترش دهیم، زیرا به نفع کشورهای منطقه و جهان است که با اسرائیل مانند هر کشور دیگری رفتار شود.»

در این اجلاس مجازی، یائیر لاپید وزیرخارجه اسرائیل، ناصر بوریطه وزیرخارجه مراکش، انور قرقاش وزیرخارجه سابق امارات متحده عربی، و عبدالله آل خلیفه وزیرخارجه بحرین به همراه بلینکن حضور داشتند.

لاپید، وزیرخارجه اسرائیل سخنان خود را با یادآوری این نکته آغاز کرد که امسال چهل و سومین سالگرد معاهده «کمپ دیوید» میان مصر و اسرائیل است، که اولین باری بود که یک کشور عربی اسرائیل به رسمیت می‌شناخت. او تاکید کرد: «پیمان ابراهیم به روی متقاضیان عضویت جدید باز است.»

بوریطه، وزیرخارجه مراکش «نظم منطقه‌ای جدید» را ستایش و از رویکرد «حلقه زندگی» لاپید درباره خاورمیانه و شرق مدیترانه حمایت کرد. به گفته وی: «پیمان ابراهیم نتیجه حسن نیت است، اما بیش از آن دستاورد عمل‌گرایی است.»

قرقاش، وزیرخارجه سابق امارات متحده عربی، گفت کشور متبوعش از بده بستان‌ها و فرصت‌های موجود در روابط جدید خود با اسرائیل خرسند است. او افزود: «این [پیمان ابراهیم] یک داستان متفاوت مثبت برای منطقه‌ای است که به داستان‌های متفاوت مثبت نیاز دارد.»

آل خلیفه، وزیرخارجه بحرین نیز طی یک بیانیه از پیش ضبط شده اعلام کرد: «اتفاقات سال گذشته به وضوح نشان داد که با وجود تمام چالش‌ها، تغییر در منطقه ما امکان‌پذیر است.»