نتانیاهو: با تهدید حیاتی ایران باید به هر روشی مقابله کرد

دولت جدید شتابزده به سوی توافقی می‌رود که به ایران اجازه می‌دهد زرادخانه اتمی‌اش را گسترش دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر پیشین اسرائیل و رهبر مخالفان دولت فعلی، در واکنش به سخنان وزیر دفاع اسرائیل که گفته بود برای پذیرش مذاکرات آمریکا با ایران برای بازگشت به توافق هسته‌ای 2015 موسوم به «برجام» آمادگی دارد، دولت جدید را یک «فاجعه بزرگ» برای امنیت ملی اسرائیل نامید، و تاکید کرد که با «تهدید حیاتی» ایران باید به هر ترتیب ممکن مقابله کرد.

به گزارش «تایمز اسرائیل»، پنجشنبه 16 سپتامبر 2021، نتانیاهو در پستی در شبکه‌های اجتماعی نوشت: «نفتالی بنت [نخست وزیر]، یائیر لاپید [وزیر خارجه]، و بنی گانتز [وزیر دفاع] شتابزده به سوی توافق هسته‌ای خطرناکی می‌روند که به ایران اجازه می‌دهد زرادخانه اتمی‌اش را گسترش دهد.»

نخست وزیر پیشین اسرائیل افزود: «این اشتباهی مهلک است. نباید به او [وزیر دفاع] اجازه داد چنین تعهدی بدهد، چراکه ایران یک تهدید حیاتی است، و با تهدید حیاتی باید به هر طریق ممکن مقابله کرد.»

بنی گانتز، وزیر دفاع اسرائیل، روز سه‌شنبه در مصاحبه با مجله آمریکایی «فارین پالیسی»، با استفاده از واژگان مورد علاقه دولت بایدن برای توصیف برجام، گفته بود: «رویکرد فعلی ایالات متحده برای قرار دادن برنامه هسته‌ای ایران درون یک “جعبه” چیزی است که من قبول دارم.»

سخنگوی وزارت دفاع اسرائیل بعداً تصریح کرد که گانتز از بازگشت آمریکا به برجام حمایت نمی‌کند، بلکه معتقد است که اگر آمریکا موفق شد رژیم ایران را مجاب کند، اسرائیل از یک توافق هسته‌ای «طولانی‌تر و گسترده‌تر و محکم‌تر» استقبال می‌کند.

گانتز در گفتگوی خود با «فارین پالیسی» تاکیده کرده بود که در صورت شکست مذاکرات وین برای احیای برجام، او می‌خواهد «طرح دوم» آمریکا برای فشارهای قابل توجه به ایران شامل اهرم‌های سیاسی، دیپلماتیک، اقتصادی، و نظامی را ببیند.

وی همچنین گفت که اسرائیل «طرح سوم» خودش را دارد که شامل «عملیات نظامی» می‌شود. به گفته وی: «اگر مجبور بشویم، به آن گزینه هم می‌رسیم. ما آمریکا نیستیم، ولی توانایی‌های خودمان را داریم.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم