شورای همکاری خلیج حملات حوثی‌ها علیه سعودی را محکوم کرد

در بیانیه پایانی نشست وزیران خارجه شورای همکاری و عراق بر لزوم پرداختن به رفتارهای بی‌ثبات‌کننده ایران طی مذاکرات هسته‌ای غرب با تهران تاکید شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

یکصد و چهل و نهمین دوره از نشست وزیران شورای همکاری خلیجی در سطح وزرای خارجه کشورهای عضو این شورا و با مشارکت وزیر خارجه عراق با هدف بررسی اوضاع نگران‌کننده منطقه‌ای منعقد شد.

در بیانیه پایانی نشست وزیران شورای همکاری خلیج که پنج‌شنبه 16 سپتامبر، در ریاض برگزار شد بر ضرورت رسیدگی به چالش‌ها و اهمیت اجرای توافقنامه ریاض تاکید شد.

در این بیانیه ضمن محکوم کردن اقدامات شبه‌نظامیان تروریست حوثی در هدف قرار دادن سعودی بر حمایت از دولت قانونی یمن تاکید کردند.

در همین حال احمد عوض بن مبارک ، وزیر امور خارجه یمن ضمن اشاره به تاکید شورای همکاری بر لزوم اجرای توافقنامه ریاض بر حمایت از همه تلاش‌ها برای پایان دادن به جنگ در کشورش تاکید کرد.

حمایت اقتصادی عراق

در بیانیه شورای همکاری خلیجی همچنین بر تلاش‌ها برای ایجاد ثبات و امنیت در منطقه خاورمیانه و بحث و بررسی فرصت‌های حمایت اقتصادی از عراق تاکید شد.

این شورا از همه طرف‌ها سیاسی در عراق خواست تا برای موفقیت انتخابات پارلمانی این کشور و تسریع طرح‌های مشترک شورای همکاری با بغداد تلاش کنند.

تلاش عراق برای نزدیکی دیدگاه‌های کشورهای خلیجی و ایران

از سوی دیگر فواد حسین، وزیر خارجه عراق نیز به نوبه خود با محکوم کردن حملات حوثی‌ها علیه سعودی، تاکید کرد که کشورش در تلاش است تا دیدگاه کشورهای خلیج و ایران را نزدیک کند.

در این بیانیه همچنین ابراز امیدواری شد که رئیس جمهوری جدید ایران نقش مثبتی را در کاهش تنش‌ها میان کشورهای خلیجی و ایران ایفا کند. همچنین بر لزوم پرداختن به رفتارهای بی‌ثبات‌کننده ایران طی مذاکرات هسته‌ای غرب با تهران تاکید شد.

موضع ثابت درباره قضیه فلسطین

شورای همکاری خلیجی همچنین در بیانیه خود حمله به نفتکش «مرسر استریت» در دریای عمان را به شدت محکوم کرد.

این شورای در بیانیه پایانی خود بر موضع ثابت و قاطع شورای همکاری خلیج در دفاع از مساله فلسطین تاکید کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم