توافق بغداد و واشینگتن برای کاهش نیروهای آمریکایی در پایگاه‌های عین الاسد و اربیل

دو طرف تاکید کردند که حضور نیروهای آمریکایی و نیروهای ائتلاف در عراق بنا به دعوت دولت بغداد است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

همزمان با بالا گرفتن حملات و تهدیدهای گروههای شبه‌نظامی وابسته به ایران علیه دولت عراق و نیروهای آمریکایی و ائتلاف بین‌المللی، هیأت‌های بغداد و واشینگتن توافق کردند که حضور نیروهای نظامی ایالات متحده در تعدادی از پایگاه‌های عراق کاهش یابد.

به گزارش خبرگزاری‌ها در نشست امنیتی مشترک که جمعه، 17 سپتامبر، برگزار شده دو طرف ضمن تاکید این‌که حضور نیروهای غربی و بین‌المللی در عراق بنا به دعوت مقامات این کشور است، توافق کردند که نیروهای نظامی در تعدادی از پایگاه‌ها از جمله «عین الاسد» و «اربیل» کاهش داده شود.

در همین راستا فرماندهی عملیات مشترک عراق جمعه توضیح داد که به‌رغم حملات صورت گرفته اخیر توافق امنیتی برای کاهش تعداد یگان‌های رزمی و توانمندی‌های آمریکا در پایگاههای نظامی در عین الاسد در استان‌ الانبار و اربیل طی ماه سپتامبر حاصل شده است.

بنا به خبرگزاری رسمی عراق (واع) دو طرف عراقی و آمریکایی درباره کاهش حجم مقر فرماندهی ائتلاف بین‌المللی مبارزه با «داعش» و سطح فرماندهی آن از رتبه «سپهبد» به یک مقر کوچک‌تری با رتبه «سرتیپ» توافق کردند.

این کاهش نیروهای نظامی و رزمی در چارچوب گفت‌وگوهای راهبردی میان دو کشور است که از ماهها پیش تحت نظارت مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق آغاز شده بود.

این توافق در حالی است که حملات ناشناس علیه پایگاههای نظامی در عراق که محل استقرار نیروهای آمریکایی و علاوه بر آن منافع آمریکا و مقرهای دیپلماتیک است همچنان ادامه دارد.

هر چند جز در مواقعی نادر، اغلب هیچ‌ گروهی مسئولیت این حملات را بر عهده نگرفته است واشینگتن اما غالبا گروه‌های شبه‌نظامی عراقی وابسته به ایران را به انجام چنین حملاتی متهم می‌کند.

شایان ذکر است که در دیدار جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا و مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق در اواخر ژوئیه گذشته در واشینگتن توافق پایان رسمی ماموریت رزمی آمریکا در عراق تا اواخر سال 2021، پس از بیش از 18 سال حضور در این کشور، امضا شد.

آمریکا طی ماه‌های گذشته بسیاری از نیروهای خود را از عراق خارج کرده و تنها تعداد اندکی را تحت عنوان ماموریت ارائه خدمات آموزشی در این کشور ابقا کرده است.

در حال حاضر کمتر از 2500 سرباز آمریکایی که ماموریت‌های آنها در چارچوب نیروهای ائتلاف بین‌المللی مبارزه با بقایای داعش متمرکز شده است در عراق حضور دارند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم